Niesamowity spektakl przyrody, © Tirol Werbung
Niesamowity spektakl przyrody, © Tirol Werbung

Niesamowity spektakl przyrody


W momencie, kiedy pierwsze złote promienie pojawiają się na szczytach, znój podejścia na górę odchodzi w zapomnienie. To niesamowity teatr doznań pośrodku ciszy, natury i w obliczu potężnych gór.

Już za dnia szczyty Serles (2.717 m n.p.m.), Nockspitze (2.404 m) oraz Kellerjoch (2.344 m) wydają się imponujące. W ciągu nocy, w oczekiwaniu na wschód słońca, przemieniają się one w punkty widokowe. Zwany również „Ołtarzem Tyrolu”- majestatyczny Serles jest szczególnym celem wycieczek, nie wszystkim jednak znanym. Popularne Nockspitze znajduje się w pobliżu Innsbrucka i jest idealne na wczesnoporanne wycieczki dla całych rodzin. Trasa określana jest jako lekka do średniotrudnej. Wejście na szczyt nagrodzone jest niesamowitym widokiem na stolicę Tyrolu oraz dolinę Inntal. Wiele szlaków prowadzi również na Kellrejoch (Kreuzjoch) w Alpach Tuxertalskich. Na szczycie znajduje się 360° Panorama i gwarantuje wspaniały wschód słońca.

Wędrówki zorganizowane


Z wielu tyrolskich szczytów można podziwiać zapierający dech w piersiach wschód słońca. W wielu regionach oferowane są nawet wejścia z lokalnym przewodnikiem. Na końcu każdy nagradzany jest smakowitym górskim śniadaniem.

  • Z placu głównego w Itter w regionie Hohe Salve dochodzi się w około dwie godziny do schroniska Kraftalm na wysokości 1.355 m n.p.m. Wczesne wstawanie będzie nagrodzone wspaniałym widokiem na masyw Wilder Keiser oraz Innberge. Punkt zbiórki: 2. sierpnia 2016 o godzinie 4:00 rano na placu głównym w Itter.
  • W każdy piątek między 13. czerwca a 19. września 2016 Biuro Turystyczne w Oberperfuss organizuje wyjścia na Rangger Köpfl (1.939 m n.p.m.). Na szczycie można obserwować budzący się do życia Innsbruck oraz dolinę Inntal.
  • Latem 2016 do wyboru jest pięć terminów, aby minibusem dostać się do chaty Nasse Tux Alm na wysokości 1.834 m n.p.m. Stamtąd dochodzi się łatwym szlakiem do jeziora Torsee, skąd można delektować się upragnionym wschodem słońca. Punkt zbiórki: 8. i 22. lipca, 5. i 19. sierpnia, 2. września 2016 o godzinie 4:15 przy Tux- Center w miejscowości Tux- Lanersbach.
  • W poniedziałki o godzinie 5:00 z parkingu Steinplatte w Alpach Kitzbühelskich starują wycieczki do Durchkaseralm oraz na szczyt Windbühel (1.513 m n.p.m.). Dosyć łatwe podejście wieńczy na koniec pożywne śniadanie w schronisku Ambachalm.

Gondolą ku wschodowi słońca


Całkiem przyjemną i mniej męczącą możliwością dotarcia na szczyt jest wyjazd gondolą.

  • W każdą niedzielę lipca, sierpnia i na początku września gondola Hornbahn już od godziny 4:15 wywozi pierwszych turystów na Kitzbüheler Horn (1.996 m n.p.m.). Stamtąd rozpościera się imponująca panorama na masywy Wilder Kaiser, Leoganger Steinberge oraz giganty Wysokich Taurów. Punkt zbiórki: każda niedziela przy stacji Horngipfelbahn.
  • W lipcu i sierpniu kolejki górskie Mayrhofner Bergbahnen oferują śniadanie o wschodzie słońca na płaskowyżu Ahrornplateau. Stamtąd można wybrać się na łatwą wycieczkę do Edelhütte lub wymagające Ahornspitze. Miejsce zbiórki: każdy czwartek w lipcu i sierpniu 2016.
  • 9. lipca, 13. sierpnia oraz 10. września 2016 ranne ptaszki wyjeżdżają już o 4:30 gondolą Wiedersbergerhornbahn w Alpbachtal w górę, skąd przewodniczka Resi Rabanser będzie dalej prowadzić na Wiedersbergerhorn (2.127 m n.p.m.). Kiedy każdy już nacieszy się widokiem złotych blasków wschodzacego słońca, od 6:00 może rozpocząć celebrowanie śniadania w górskim gościńcu Berggasthof Hornboden.
  • Pomiędzy 26. lipca a 25. października (oprócz 20. i 27. sierpnia) nagrodą za wczesne wstawanie będzie panorama o wschodzie słońca z najlepszego tarasu widokowego jakim jest szczyt Zugspitze. Kolejki górskie Tiroler Zugspitzbahn wywożą z Ehrwald na sam szczyt, gdzie w restauracji czeka również śniadanie w formie bufetu.
Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.