Niesamowity spektakl przyrody, © Tirol Werbung
Niesamowity spektakl przyrody, © Tirol Werbung

Wędrówki na wschód słońca: nasze wskazówki

Poranny spektakl kolorów na niebie i pierwszy promień słońca, który nieśmiało przedziera się przez góry – najpóźniej wtedy, przestajemy żałować pobudki o 3 nad ranem i marszu nocą na szczyt góry. Kto szuka wyjątkowych przeżyć w górach, ten choć raz powinien wybrać się na wędrówkę na wschód słońca. O czym koniecznie trzeba pamiętać? Sprawna czołówka, cieplejsza kurtka i pyszny prowiant na śniadanie, który doda nam sił na szczycie i uprzyjemni oczekiwanie na wschodzące słońce.

Wędrówki na własną rękę

Już za dnia, Alpy zachwycają swoim urokiem, a widok z góry na otaczającą panoramę, lub w dół do doliny, pozostaje na długo w pamięci. Nocą, szczyty gór zamieniają się w idealne punkty obserwacji wschodzącego słońca. Oto kilka wskazówek, skąd najlepiej podziwiać wschody słońca.

Rangger Köpfl (1939m n.p.m.)


© Innsbruck Tourismus

Lubiany szczyt widokowy w okolicy Innsbrucka z wierzchołkiem w kształcie charakterystycznej kopuły. Góra położona jest ok. 10 km od Innsbrucka. Ze szczytowej kopuły o wschodzie słońca, rozciąga się widok na budzący się do życia Innsbruck, dolinę Innu i otaczające szczyty gór.

Najszybsza droga na Rangger Köpfl prowadzi ze Stiglreith i zajmuje ok. 2 godz. marszu. Planując wyprawę, koniecznie upewnij się wcześniej w Internecie, np. na stronie ZAMG (Instytutu Meteorologii i Geodynamiki), o której godzinie wstaje słońce!

Serles (2717m n.p.m.)


© Anne Gabl

Nie ma wątpliwości, że wędrówka na szczyt majestatycznej góry Serles, która góruje między doliną Stubai a Wipptal, nie należy do najkrótszych i najłatwiejszych. W nocy, wyprawa staje się co prawda jeszcze bardziej ciekawa, ale na pewno nie łatwiejsza. Jednak to właśnie ze szczytu Serles,  rozciąga się idealny widok na wschodzące nad ranem słońce. Trudy kilkugodzinnego podejście nocą, zrekompensuje szybko duma ze zdobycia szczytu o świcie oraz widok na dolinę Innu, pasmo Karwendel, Alpy Sztubajskie i Tuxertalskie.

Najszybsza droga na górę prowadzi z klasztoru Maria Waldrast i zajmie ok. 3 godziny. Planując wyprawę, koniecznie upewnij się wcześniej w Internecie, np. na stronie ZAMG (Instytutu Meteorologii i Geodynamiki) o której godzinie wstaje słońce!

Nockspitze (2404m n.p.m.)


© Innsbruck Tourismus /Helga Andreatta

„Saile“, jak faktycznie nazywa się szczyt Nockspitze, to jeden z ulubionych celów wędrówek w okolicach Innsbrucka. Z góry rozciąga się widok na dolinę Innu, dolinę Wipptal i Stubai. Podejście na szczyt prowadzi dobrze przygotowanym szlakiem i dlatego, jest idealnym celem wędrówek na wschód słońca. U góry spotkamy na pewno stado pasących się owiec.

Punktem wyjścia tej wędrówki jest Axamer Lizum, a samo podejście na szczyt zajmuje ok. 2,5h (1000 m przewyższenia). Planując wyprawę, koniecznie upewnij się wcześniej w Internecie, np. na stronie ZAMG (Instytutu Meteorologii i Geodynamiki), o której godzinie wstaje słońce!

Kellerjoch (2344m n.p.m.)


© Silberregion Schwaz

Dzięki swojemu eksponowanemu położeniu pośród Alp Tuxertalskich, szczyt Kellerjoch lub też „Kelnner”, jak mówią na niego mieszkańcy Schwaz, uchodzi za idealny punkt widokowy. Panorama ze szczytu rozciąga się od Alp Kitzbühelskich, przez szczyt Großvenediger, Alpy Zillertalskie z charakterystycznym wierzchołkiem Olperer, Alpy Sztubajskie i pasmo Karwendel powyżej doliny Innu. Niecałe 100m wysokości od szczytu, znajduje się schronisko Kellerjochhütte, w którym można zatrzymać się na śniadanie, po wschodzie słońca.

Podejście możliwe jest kilkoma drogami zarówno z doliny Innu, jak i z doliny Zillertal. Najbardziej popularnym wariantem jest ten z Hochpillerberg koło Schwaz. Droga ta liczy 1000 m przewyższenia, a podejście trwa 2,5 godz. Planując wyprawę, koniecznie upewnij się wcześniej w Internecie, np. na stronie ZAMG (Instytutu Meteorologii i Geodynamiki), o której godzinie wstaje słońce!

Wyjazd na wschód słońca koleją górską

Dla tych, którzy niekoniecznie chcą wstawać w środku nocy, okazją do przeżycia wschodu słońca na górze, jest oferta wyciągów górskich. Wiele kolejek, oferuje latem wyjazd na górę już o 4:30 rano. Po wschodzie słońca, miejscowe schroniska zapraszają na pyszne śniadanie.

Wędrówki na wschód słońca z przewodnikiem

W wielu tyrolskich regionach, miejscowi przewodnicy górscy oferują wędrówki na wschód słońca z przewodnikiem. Po wyprawie, zajrzeć można do jednego z górskich schronisk, aby odpocząć i wzmocnić się wyśmienitym śniadaniem.

Steinplatte Waidring (1869m n.p.m.)


© Andreas Langreiter

Latem, w dolinie Pillerseetal, w każdy poniedziałek odbywa się wyprawa z przewodnikiem na wschód słońca w Steinplatte Waidring. Wędrówka trwa 2,5 godz. i startuje z centrum wioski na charakterystyczny szczyt.

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.