Polityka i gospodarka Tyrolu
Polityka
Republika Austrii (niem. Republik Österreich) jest federacją 9 krajów związkowych (Bundesland). Jak każdy land, Tyrol ma swój regionalny parlament, który powołuje własny, regionalny rząd. Wybory w 2018r. wygrała lewicowa koalicja Austriackiej Partii Ludowej i Partii Zielonych i po raz drugi na stanowisko premiera Tyrolu został mianowany Günther Platter.
Gospodarka
Ze względu na stabilność polityczną, korzystne położenie geograficzne między północą i południem Europy oraz wysoki poziome życia charakteryzującym region, Tyrol stał się atrakcyjną lokalizacją biznesową. Mając dobrze rozwinięty przemysł, turystykę i handel, Tyrol jest dziś jednym z najbogatszych regionów w Europie. Pomimo, że w Tyrolu największy nacisk stawia się na turystykę, jest to region, gdzie w przemyśle dominują najnowocześniejsze technologie. Tyrol jest domem dla wielu niszowych specjalistów i "ukrytych mistrzów", a także liderów światowego rynku. Najbardziej znane firmy takie, jak Med-El (implanty dla osób w wadami słuchu), Biocrates (biotechnologia), SAG (motoryzacja), Swarovski (biżuteria), Plansee Group, Tyrolit (jeden z największych na świecie producent narzędzi), Spanplatten (przemysł drzewny), Sandoz (farmacja), łącznie z małymi kooperującymi zakładami dają pracę ponad 200 tys. Tyrolczykom.
Przystąpienie w 1995 r. Austrii do UE zaowocowało dalszym pogłębieniem współpracy z sąsiednimi krajami. Pod patronatem UE powstał w 1998 r EuroRegion Tyrol-Południowy Tyrol-Trentino. Dzięki temu włoscy Tyrolczycy ( w 1918 r. Tyrol Południowy został wcielony do Włoch) cieszą się teraz swobodą poruszania po całym Tyrolu. Wprowadzenie euro jako wspólnej waluty również przyczyniło się do większej integracji północ-południe.
Sektor rolny ma niewielki wkład do gospodarki Tyrolu, ale odgrywa ważną rolę w zachowaniu krajobrazu kulturowego. Charakterystyczny krajobraz regionu tworzą oryginalne drewniane domki rozsiane u podnóży stromych górskich szczytów. Produkcja rolna w dużej mierze oparta jest na filozofii zarządzania ekologicznego i życia zgodnego z naturą. Pozwala to niewielkim gospodarstwom rolnym zaspokajać wzrastające zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty. Ważnym elementem tej gospodarki są gospodarstwa agroturystyczne i górskie schroniska oferujące wypoczynek połączony z konsumpcją regionalnych potraw.
Dzięki 5 elektrowniom wodnym w połączeniu z innymi źródłami obecnie już 35% energii Tyrolu jest ekologicznie czystą energią. Plany zakładają wzrost do 100% do 2050 r.