Tux w dolinie Zillertal

Jednosylabowy, ale zdumiewający! Tux w dolinie Zillertal zaskakuje między innymi jedynym, całorocznym ośrodkiem narciarskim w Austrii.

 "Tux". Nazwa brzmi nieco niepozornie, ale ma coś w sobie. Ekspertom IT może kojarzyć się z pyzatym pingwinem, maskotką systemu operacyjnego Linux. Amerykanom prawdopodobnie przywodzi na myśl krótką formę słowa "tuxedo", czyli smokingu. Ale miejscowi i miłośnicy Tyrolu wiedzą: Tux to miejscowość w dolinie Tux (Tuxer Tal), bocznej odnogi Zillertalu, która na wysokości Mayrhofen rozgałęzia się w kierunku południowego zachodu.  A "Tuxer" nie jest z pewnością odświętnym ubraniem wieczorowym, ale najważniejszym i najbardziej charakterystycznym elementem męskiego stroju mieszkańców doliny Zillertal: to kurtka wykonana z bardzo wytrzymałej szarej tkaniny lodenowej.

Dolina Tux została zasiedlona już w epoce kamienia łupanego. Z doliny Schmirntal osadnicy dotarli tu przez przełęcz Tuxer Joch, będącą dziś popularnym terenem turystycznym i narciarskim. Położone wysoko w górach gospodarstwa nadal pracują. Wraz z turystyką pojawiły się  koleje linowe (a może było odwrotnie), a wraz z narciarstwem potrzeba wykorzystania wiecznego lodu do uprawiania sportu: teren narciarski na lodowcu Hintertux czynny jest przez cały rok.

 "Tux". Nazwa brzmi nieco niepozornie, ale ma coś w sobie. Ekspertom IT może kojarzyć się z pyzatym pingwinem, maskotką systemu…

Czytaj dalejpokaż mniej
© Tirol Werbung/Verena Kathrein
© Tux-Finkenberg
© Tirol Werbung/Regina Recht
© Tux-Finkenberg

Ulubione noclegi w Tux w dolinie Zillertal


Szukaj

Ilość osób
Dojazd Tux w dolinie Zillertal

Przyjazd

Jaką formę dojazdu Państwo preferują? Samochodem, samolotem, autobusem czy pociągiem?

Twój cel: Tux im Zillertal, Österreich

powered by Rome2Rio

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.