Sanki w Tyrolu, © Tirol Werbung/Robert Pupeter
Sanki w Tyrolu, © Tirol Werbung/Robert Pupeter

Sanki w Tyrolu

W samym środku zimy nie ma nic przyjemniejszego niż rodzinny wypad na sanki! Jest to wspaniałą zabawa nie tylko dla dzieci – dorośli z przyjaciółmi na torze saneczkowym to już od dawna zupełnie normalny widok w Tyrolu.

W całym Tyrolu znajduje się ponad 750km przygotowanych torów saneczkowych. Najdłuższa trasa liczy aż 11 kilometrów i znajduje się w Birgitz niedaleko Innsbrucka. Przygotowany tor oznacza regularne wyrównywanie trasy ratrakiem, zabezpieczenie zakrętów murkami ubitymi ze śniegu oraz dośnieżanie trasy w razie konieczności. Ze względu na stosunkowo niskie położenie tras saneczkowych najlepszą porą na jazdę na sankach jest środek zimy, kiedy utrzymują się niskie temperatury. W wielu regionach Tyrolu trasy saneczkowe są oświetlone – dzięki temu korzystanie z torów możliwe jest nawet do godz. 23:00. Na starcie torów saneczkowych najczęściej znajdują się schroniska górskie. Dzięki temu wypad z przyjaciółmi czy rodziną na sanki umilić sobie można smaczną kolacją i dobrym sznapsem. Najczęściej na saneczki chodzi się piechotą. Podejście zajmuje, w zależności od długości trasy i różnicy wysokości od godziny do 2 godzin. Na wiele torów saneczkowych wyjechać można kolejką, co znacznie ułatwia jazdę na sankach i skraca czas wyprawy. Polecamy jednak przynajmniej raz wybrać się na sanki pieszo – świeże górskie powietrze i trochę wysiłku to gwarancja dobrego humoru i samopoczucia!

Położenie oraz opis wszystkich tras saneczkowych znajduje się na stronie www.winterrodeln.org(strona w języku niemieckim).

  • Elfer Lifte, dolina Stubaital: Początek toru dostępny jest zarówno pieszo jak i przy pomocy kolejki górskiej. Długość podejścia pieszo wynosi 2 godziny, długość toru to 6400m – różnica wysokości wynosi ok. 800m. Tor saneczkowy ma w sumie 6200m długości.
  • Maria Waldrast, Wipptal: Dostęp do toru możliwy jest pieszo oddzielną trasą lub taksówką przy wcześniejszej rezerwacji. U początku toru znajduje się klasztor Maria Wallfahrt, w którym mnisi prowadzą restaurację. Podejście pieszo zajmuje ok. 75 minut, różnica wysokości to ok. 500m a długość toru wynosi 3600m. W klasztorze wypożyczyć można sanki (koszt ok.4 eur).
  • St. Anton Gampen, Arlberg: Trasa saneczkowa pełna atrakcyjnych zakrętów, długa w sumie na 4,3 km. Trasa rozpoczyna się na wysokości 1850m n.p.m. a kończy w wiosce Nasserein, pokonując 500m różnicy poziomów. Brak oddzielnego podejścia, stąd zalecana ostrożność przy podchodzeniu po torze saneczkowym. Możliwy transport przy pomocy Nassereibahn. Możliwość wypożyczenia sanek. Czas podejścia pieszo: 1,45 godz.
  • Gerlosstein, Zillertal: Trasa idealna dla rodzin z dziećmi i początkujących saneczkarzy na wzgórzu Hainzenberg. Łącznie 7km długości. Najdłuższa oświetlona trasa saneczkowa w dolinie Zillertal. Podejście zajmuje ok. 2,2 godz (715m różnicy wysokości). Możliwość wyjechania kolejką Gerlosssteinbahn. Na górze znajdują się dwa schroniska. Możliwość wypożyczenia sanek.
  • Dolomitenrodelbahn Tristach, Osttirol: Trasa saneczkowa rozpoczyna się niedaleko Lienz w gminie Tristach i uchodzi za jedną z najbardziej znanych w całym Tyrolu Wschodnim. Podejście zajmuje ok. 75 minut. Wyjazd na górę możliwy jest również taksówką. Zjazd ma długość 3500m i pokonuje 400m różnicy poziomów.

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.