© Tirol Werbung/Dominik Gigler
© Tirol Werbung/Dominik Gigler

Schroniska górskie w Alpach


Schroniska alpejskie to miejsce spotkań w miłej atmosferze. Turyści zmuszeni są przez kilka godzin obcować wspólnie na niewielkiej powierzchni z dala od cywilizacji. Podczas pobytu niezwykle ważna jest wzajemna tolerancja i przyjazne zachowanie w stosunku do pozostałych użytkowników schroniska. Nagrodą za wszelkie wyrzeczenia jest niepowtarzalna atmosfera, przyciągająca w te miejsca wielu turystów. Aby wszystkim dać możliwość odpoczynku w godzinach od 22:00 do 6:00 rano w schroniskach obowiązuje cisza nocna. Nocne marki i ranne sowy powinny w tych godzinach zachowywać się cicho. Najważniejsze przykazanie to: podczas pobytu w górach obchodzimy sie delikatnie nie tylko z naturą, ale również z współmieszkańcami schronisk.

Rezerwacja miejsca

Aby zapewnić sobie miejsce w schronisku, należy je odpowiednio wcześniej zarezerwować. Rezerwacji można dokonać telefonicznie, a podczas rozmowy z właścicielem dowiedzieć się przy okazji jakie warunki pogodowe panują w górach. Posiadaczy karty Alpenverein obowiązuje 50% zniżki w schroniskach należących do niemieckiego i austriackiego związku Alpenverein. Więcej informacji o schroniskach, zniżkach oraz ubezpieczeniu Alepnverein znajduje się na stronie: www.alpenverein.at

Schroniska górskie

Pomimo, że w schroniskach z wielką dbałością pilnuje się porządku i przestrzega zasad czystości, zalecane jest posiadanie własnego śpiwora lub tzw. Hüttenschlafsack, czyli cienkiego śpiwora wykonanego z bawełny lub jedwabiu, który niewiele waży i zajmuje mało miejsca w placaku. Koszt takiego śpiwora to ok. 10 eur (dostępny np. w sieci sklepów Intersport na terenie całego Tyrolu). Koce oddane do dyspozycji gości, są ze względu na utrudnione możliwości transportowe, prane stosunkowo rzadko. Prawie wszystkie schroniska oferują łazienki z umywalkami a wiele z nich nawet prysznice.

Przy opuszczaniu schroniska należy wpisać się do księgi schroniska, wraz z określeniem celu dalszej podróży. Umożliwia to szybszą pomoc w razie wypadku.

W większości schronisk palenie jest zabronione. Palacze aby zaspokoić swoje potrzeby muszą wyjść na zewnątrz.

Należy starać się pozostawić po sobie jak najmniejszą ilość śmieci. Plastikowa butelka, którą można używać wielokrotnie, prowiant trzymany w plastikowym pojemniku zamiast foli, są tutaj w modzie i znacznie pomagają w redukcji odpadków.

To również może Cię zainteresować

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.