Narty w Tyrolu Wschodnim, © Tirol Werbung
Narty w Tyrolu Wschodnim, © Tirol Werbung

Osttirol

Prócz korzystnej średniej opadów, atutem nart w Osttirolu jest atmosfera miejsc na uboczu urlopowych szlaków.

W Tyrolu Wschodnim wyraźnie czuje się już powiew południa. Większa część tego malowniczego regionu, rozciągającego się od Wysokich Taurów aż po Dolomity Lienzkie, leży po słonecznej stronie Alp. Niezapomniane widoki zapewnia tu 266 trzytysięczników, w tym najwyższy szczyt Alp austriackich - Großglockner, 3.798 m n.p.m.

Wybór ośrodków narciarskich w Tyrolu Wschodnim jest spory. Największą stacją regionu jest Großglockner-Resort Kals-Matrei. Góruje nad nim majestatyczny „król Wysokich Taurów” - Großglockner. Przepiękny widok na jego południowe zbocze nieustannie towarzyszy narciarzom podczas zjazdów po tutejszych trasach. Dzięki licznym udogodnieniom dla adeptów narciarstwa i niebieskim trasom na stokach położonych powyżej Matrei teren ten uchodzi za wyjątkowo przyjazny dla rodzin z dziećmi. Na doświadczonych narciarzy czeka natomiast piękna czarna trasa ze szczytu Blauspitze czy też różnorodne zjazdy przy wyciągu Cimarosslift. Wysokie położenie gwarantuje tu śnieg na stokach. Ale nawet przy niedoborze naturalnych opadów, wydajny system naśnieżania, którym objęta jest większość tras, zapewni idealne warunki do śmigania.

Odmienne oblicze mają słoneczne ośrodki położone w pobliżu Lienzu. Rozpieszczaną słońcem stację Zetterfeld wybierają głównie rodziny, choć i snowboarderzy i freeriderzy przybywają tu chętnie, by wyszaleć się w Sunsite-Parku. Atutem tego ośrodka jest cudowna panorama Dolomitów. Z kolei w sąsiedniej stacji Hochstein, położonej na południowo-zachodnim skraju Lienz, gromadzą się głównie bardziej sportowo nastawieni narciarze, dla których główną atrakcją jest wymagająca trasa alpejskiego Pucharu Świata.

Na brak słońca nie można narzekać także w ośrodku Sillian położonym w dolinie Hochpustertal przy granicy z Włochami. Stacja oferuje wszystko to, co wielkie ośrodki, tylko w mniejszej skali – odpowiednią wysokość bezwzględną gwarantującą dobre warunki śniegowe, różnorodne stoki od niebieskich tras dla początkujących po czarne trasy i szlaki freeride’owe dla zaawansowanych, świetny Yellowsnow-Funpark i strefę szkolenia i zabaw dla dzieci.

Na uwagę zasługuje także leżący z dala od głośnych i zatłoczonych stacji narciarskich rodzinny ośrodek St. Jakob zlokalizowany w idyllicznej scenerii doliny Defereggental na skraju Parku Narodowego Wysokie Taury. Cisza, spokój i brak kolejek do wyciągów to największe zalety tego terenu narciarskiego rozpiętego na wysokości od 1.400 do 2.525 m n.p.m. Pod względem gwarancji śniegu St. Jakob am Defereggental uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych ośrodków w całym Tyrolu Wschodnim.

Osttirol uchodzi za szczególnie przyjazny rodzinom z dziećmi. Dzięki karnetowi Ski Hit Osttirol młodzieć do 18 roku życia otrzymuje karnet dla dzieci!

Oficjalna strona doliny: www.osttirol.com

Stacje narciarskie w Osttirol

pokaż więcej +
Restauracja Adlerlounge w Kals słynie z najpiękniejszego widoku na Großglockner i otaczające trzytysięczniki, © Tirol Werbung
Osttirol

Restauracja Adlerlounge w Kals słynie z najpiękniejszego widoku na Großglockner i otaczające trzytysięcznikiwięcej informacji
Najsłynniejszy hotel w wiosce Kals. Idealnie wkomponowany w otocznie., © Gradonna Mountain Resort
Gradonna Mountain Resort

Najsłynniejszy hotel w wiosce Kals. Idealnie wkomponowany w otocznie.więcej informacji
Doskonale przygotowane stoki i przepiękne widoki, © TVB Osttirol
Osttirol

Doskonale przygotowane stoki i przepiękne widokiwięcej informacji
Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.

Live Chat
Live Chat