Bezpieczna gościnność: najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa

Tutaj znajdziesz aktualne informacje oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z Covid-19 w Tyrolu.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021r

Uwaga: od dnia 19 grudnia 2020r osoby podróżujące do Austrii z krajów wysokiego ryzyka objęte zostaną obowiązkową, 10-dniową kwarantanną. Do krajów wysokiego ryzyka zalicza się wszystkie państwa z wysokim, 14-dniowym wskaźnikiem zachorowań na Covid-19. Kraje, w których wskaźnik ten przekracza wartość 100, kwalifikowane są jako kraje wysokiego ryzyka. Dopiero po pięciu dniach od rozpoczęcia kwarantanny możliwe jest wykonanie testu PCR (na koszt własny). Negatywny wynik testu zwalnia z odbycia dalszej części kwarantanny. Wyjątkiem od tego rozporządzenia są np. osoby podróżujące służbowo lub osoby stale przekraczające granicę Austrii w wyniku pracy lub z powodów rodzinnych. Rozporządzenie to obowiązuje tymczasowo do dnia 24 stycznia 2021r.

 

Z dniem 26 grudnia 2020r środki ostrożności, związane z pandemią koronawirusa, zostały w Austrii ponownie zaostrzone. Handel (z wyjątkiem sklepów spożywczych czy aptek), branża usługowa, hotele oraz gastronomia pozostaną zamknięte do dnia 24 stycznia 2021r. W tym czasie obowiązują również ograniczenia w poruszaniu się poza domem.

Od dnia 15.1.2021 każda osoba podróżująca do Austrii musi jeszcze przed wjazdem do kraju wypełnić formularz rejestracji podróży.

Informacje ogólne:

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest bardzo dynamiczna. Prosimy, aby przed przyjazdem do Austrii/Tyrolu, zapoznać się z aktualnymi informacjami, zawartymi na podanych poniżej stronach:

Przyjazd do Austrii: informacje o ograniczeniach w podróżowaniu do Austrii znajdują się na polskojęzycznej stronie www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi oraz na niemiecko- i anglojęzycznej stronie austriackiego ministerstwa zdrowia FAQs des Gesundheitsministeriums. W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji radzimy, aby przed wyjazdem do Austrii zasięgnąć również dodatkowych informacji w polskim MSZ.

Przed przyjazdem do Austrii prosimy zasięgnąć informacji o ostrzeżeniu przed podróżowaniem do Austrii wydanym przez inne kraje w tym kraj, z którego podróżujemy. Aktualne informacje w języku polskim znajdują się na stronie www.gov.pl

Więcej informacji o bezpiecznym pobycie na terenie Tyrolu, znajdują się na stronie www.welcome.tirol (strona w języku angielskim)

Najważniejsze pytania dotyczące urlopu w Tyrolu

Czy jazda na nartach jest możliwa w tym sezonie?

Ośrodki narciarskie czynne są od 24 grudnia 2020r dla osób przyjeżdżających na narty na jeden dzień lub mieszkających na stałe w Tyrolu. Uprawianie narciarstwa, narciarstwa biegowego, wycieczki na sanki, czy na skitury są dozwolone. Lista czynnych stacji narciarskich w Tyrolu znajduje się tutaj.

Czy konieczna jest uprzednia rezerwacja karnetów narciarskich?

Nie, uprzednia rezerwacja karnetów narciarskich nie jest konieczna. Niektóre ośrodki narciarskie wprowadziły możliwość zakupu karnetu narciarskiego online, aby uniknąć kolejek do kas przy wyciągach. Informacje o zakupie karnetów online, znajdują się na stronach internetowych ośrodków narciarskich.

Jak wygląda sytuacja w gondolach i na wyciągach?

Aby umożliwić zachowanie bezpiecznego dystansu podczas transportu osób w ośrodku narciarskim, wprowadzono następujące zasady:

  • Koleje górskie oraz wyciągi narciarskie zaliczają się do publicznych środków transportu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczek, zasłaniających usta i nos. Przepis ten dotyczy zarówno gości, jak i pracowników kolei górskich.
  • Obowiązek noszenia maseczek, zasłaniających usta i nos, dotyczy zarówno zamkniętych gondoli, jak i otwartego obszaru przy kasach biletowych oraz w strefach oczekiwania na wejście do kolejki.
  • W Tyrolu obowiązuje bezpieczny dystans, wynoszący przynajmniej 1m. Od dnia 24 grudnia w gondolach oraz wszsystkich pomieszczeniach zamkniętych, obowiązywać będzie ograniczenie ilości osób do 50%.
Czy restauracje w ośrodkach narciarskich są otwarte?

Do 24 stycznia 2021r wszystkie restauracje i inne obiekty gastronomiczne pozostaną zamknięte. Obiekty gastronomiczne obowiązują szczególne przepisy prawa, związane z aktualną pandemią koronawirusa. W zamkniętych pomieszczeniach obowiązuje nakaz noszenia maseczek, zasłaniających usta i nos, który dotyczy zarówno klientów i gości restauracji, jak i pracowników gastronomii. Grupy gości mogą liczyć maksymalnie 6 osób (osoby niepełnoletnie nie są wliczane). Obsługa restauracji zadba o bezpieczny odstęp między grupami. Napoje i jedzenie mogą być konsumowane jedynie przy przydzielonym przez obsługę stoliku.

Czy lokale Après-Ski będą w tym sezonie otwarte?

Lokale Après-Ski pozostaną zamknięte do dnia 24.01.2021r. Lokale te podlegają szczególnym przepisom bezpieczeństwa, związanym z pandemią koronawirusa. Do środków bezpieczeństwa zalicza się m.in. obowiązek noszenia maseczki, zasłaniającej usta i nos. Konsumpcja napojów i jedzenia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, możliwa jest jedynie przy stoliku. Konsumpcja napojów i jedzenia przy barze jest zabroniona.

Czy hotele w Tyrolu są otwarte?

Tak, hotele oraz inne obiekty noclegowe są otwarte w sezonie narciarskim 2020/21 (z wyjątkiem zamknięcia wszystkich hoteli i obiektów noclegowych w okresie od 3 listopada do 24 stycznia 2021r). Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie u wybranego gospodarza. Wszystkie obiekty noclegowe podlegają pod szczególne przepisy bezpieczeństwa, związane z pandemią koronawirusa, aby zagwarantować bezpieczny, zimowy urlop w Tyrolu.

Czy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego są czynne?

Tak, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego są otwarte i działają według specjalnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa, takich jak bezpieczny dystans, czy regularna dezynfekcja sprzętu narciarskiego.

Czy obowiązują ograniczenia w transporcie publicznym w Tyrolu?

Nie, transport publiczny w Tyrolu działa bez ograniczeń, według regularnego rozkładu jazdy. W środkach transportu publicznego obowiązuje nakaz noszenia maseczki, zasłaniającej usta i nos. Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy znajdują się na stronie www.vvt.at. Przyjazd do Tyrolu samochodem, pociągiem, autobusem i samolotem jest również możliwy. Więcej informacji znajduje się na stronie www.tyrol.pl.

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje na naszej stronie były aktualne. Mimo to, nie ponosimy odpowiedzialności za zgodność i kompletność informacji. Kanały komunikacji firmy Tirol Werbung nie zastąpią ani informacji zawartych na oficjalnych stronach urzędowych, ani obowiązujących aktów prawnych. Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji prosimy, aby dodatkowo zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami na stronach MSZ.

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.