, © Tirol Werbung/Robert Pupeter
, © Tirol Werbung/Robert Pupeter

Wspinanie w Tyrolu


Wspinaczka sportowa

W Tyrolu nie brakuje wspinaczkowych wyzwań. Imponujący górski krajobraz skrywa wiele legendarnych dróg wspinaczkowych oraz całe mnóstwo sportowych linii o różnych stopniach trudności.

W przeciwieństwie do wspinaczki alpejskiej, wspinaczka sportowa polega na pokonywaniu krótszych, ubezpieczonych dróg w skale. Jej celem nie jest zdobywanie szczytu, a pokonanie drogi bez odpadnięć, w odpowiednim stylu RP lub OS (bez znajomości). Wspinaczkę sportową uprawiać można na sztucznych ścianach, w ubezpieczonych rejonach skałkowych, oraz na górskich ścianach. Wspinacze swoje umiejętności – wytrzymałość, siłę oraz  technikę - trenują np. w arenie wspinaczkowej Kletterarena w Kaiserwinkl, czy też w nowoczesnym centrum wspinaczkowym Kletterzentrum Innsbruck. Potem ruszają na podbój wielu rejonów skalnych w okolicy Innsbrucka lub pięknych dolin Ötztal lub Zillertal, gdzie pokonują wymagające drogi.

Związki oraz kluby wciąż wytyczają nowe via ferraty loraz drogi wspinaczkowe, które zawsze z wielką troską wkomponowane są w otaczającą przyrodę i krajobraz.

Miłośnicy wspinania oraz górskich wypraw przyjeżdżając do Tyrolu często wybierają drogi słynnych wspinaczy lub podążają szlakami pierwszych zdobywców alpejskich szczytów. Niemiec Alexander Huber, wspinacz o światowej sławie, ma na swoim koncie słynną drogę „Open Air” o trudnościach 9a+/11+, która w latach 90. XX wieku była najtrudniejszą drogą wspinaczkową na świecie. „Open Air” biegnie przewieszeniami unikatowego rejonu Schleier Wasserfall w Going. Z kolei na wspinaczy boulderowych czeka „Memento” 8C+, które po raz pierwszy przeszedł Bernd Zangerl. Ten krótki pasaż, znajdujący się w rejonie Silvretta,  to jedynie 7 ekstremalnych przechwytów w dachu o nachyleniu 45 stopni.

Via ferraty

Via ferraty w Tyrolu to ubezpieczone szlaki o wszystkich stopniach trudności, które dostarczą wrażeń tym bardziej, jak i mniej zaawansowanym turystom. Szlaki ubezpieczone są stalową liną, drabinkami oraz stopniami i znajdują się we wszystkich łańcuchach górskich w Tyrolu.

W Alpach Lechtalskich w pobliżu schroniska Mutterhütte znaleźć można przyjemną ferratę, biegnącą wzdłuż wodospadu o stopniu trudności A (łatwa). Z kolei trudnych via ferrat nie brakuje m.in. w paśmie Karwendel, gdzie przebiega słynna „Kaiser Max Klettersteig” w skali via ferrat wyceniona na stopień E (ekstremalnie trudny). Na odważnych i doświadczonych turystów wysokogórskich czeka piękny widok rozciągający się daleko na sąsiednie doliny.

W górach bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wybierając się na via ferraty należy się odpowiednio przygotować i wyposażyć w specjalistyczny sprzęt!

Bouldering

Bouldering to jeden z rodzajów wspinania pozwalających na prosty i niczym nieskrępowany kontakt z z naturą. Jego istotą jest pokonywanie stosunkowo niskich problemów skalnych, umiejscowionych przeważnie na skalnych blokach i głazach. Podczas boulderowania nie potrzebujemy sprzętu w postaci lin i karabinków – wspinacze używają jedynie tzw. craspadów, aby zabezpieczyć się przed upadkiem na, czasem usłane kamieniami, podłoże. Dzięki temu wspinacz staje sam przed skalnym wyzwaniem – wszystko zależy jedynie od siły jego mięśni, spokoju, koncentracji, a także doświadczenia.

W Tyrolu na miłośników boulderingu czekają oczyszczone, przygotowane bloki skalne o wszystkich stopniach trudności oraz nieodkryte jeszcze bouldery czekające na swoich zdobywców.

Hale boulderowe: w Tyrolu można uprawiać bouldering również podczas niepogody - wspinacze znajdą wiele świetnej jakości centrów wspinaczkowych.Czasami wspinanie w plenerze  utrudniają warunki pogodowe – niskie temperatury, opady deszczu lub śniegu. Jednak dzięki licznym centrom wspinaczkowym w Tyrolu – oferującym wspinanie zarówno z liną, jak i bouldery  - można uprawiać wspinaczkę również w w okresie niepogody. W hali można poćwiczyć wytrzymałość, siłę, a także poprawić technikę wspinania. Dzięki pomocy lokalnych instruktorów można również otrzymać bezcenne wskazówki aby polepszyć własne umiejętności. W wielu halach znajdują się specjalne ścianki wspinaczkowe dla dzieci, tak aby i najmłodsi mogli spróbować swych sił w tym pięknym sporcie..

Tyrol na wspinanie.pl

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.