Inntaler Höhenweg

Na tym szlaku nie trzeba martwić się o jedzenie – wręcz przeciwnie! Szlak jest pełen schronisk, które oferują doskonałą kuchnię. Z wioski Igls położonej ponad Innsbruckiem aż do miejscowości Schwaz szlak prowadzi na wysokości 2000m n.p.m. i oferuje przepiękne widoki na doline Innu i Alpy Tuxertalskie. Wszystkie schroniska po drodze oferują wyśmienite dania lokalnej kuchni, które dodadzą siły na tej średnio-trudnej trasie pomiędzy szczytem Patscherkofel a Kellerjoch. Do pokonania jest 4000m przewyższenia i 5400m w dół.

Perełką na szlaku jest tzw. Zierbenweg czyli część szlaku która biegnie przez las limbowy odmiany Zirbe. Ten drzewostan należy do jednego z najstarszych w Europie a lima uchodzi za odmianę sosny o szczególnie korzystych właściwościach zdrowotnych. Warto wspomnieć, że z jej szyszek wyrabia się likier o nazwie „Zirbenschnaps”.

Szlak Zirbenweg z powietrza
Szlak Zirbenweg z powietrza
Perełki na szlaku Inntaler Höhenweg
Perełki na szlaku Inntaler Höhenweg
Drzewostan sosny limby
Drzewostan sosny limby
Na szlaku Zirbenweg
Na szlaku Zirbenweg
Szlak Zirbenweg. Niezwykle miejsce w sercu Alp
Szlak Zirbenweg. Niezwykle miejsce w sercu Alp
Zmrok na szlaku Zirbenweg
Zmrok na szlaku Zirbenweg
otwórz interaktywną mapę

Punkt wyjściowy  

Innsbruck/Igls

Punkt docelowy

Schwaz

Łańcuch górski

Długość

71,2 km

Czas

6 dni(a)

Cechy

  • Wędrówki dla osób niepełnosprawnych
  • Wędrówka do punktu wyjścia

Stopień trudności

średniotrudny (czerwony szlak górski)

Wysokość

2 790 m 537 m

Różnica wysokości w górę 3 930 m
Różnica wysokości w dół 5 376 m

Kondycja*

Umiejętności*

Najlepsza pora roku

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze

Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru

* podane informacje są ogólne i służą jedynie jako wskazówka przy organizacji wyjazdu. Planując wyjazd prosimy wziąć pod uwagę kondycję fizyczną oraz aktualne warunki pogodowe.

Transport publiczny

  • Dostępne środkami komunikacji publicznej

Parking

Parking: dolna stacja gondoli Patscherkofelbahn koło Innsbrucka

Noclegi w schroniskach (wcześniej należy dokonać telefonicznej rezerwacji! Schroniska oferują noclegi w tzw. Schlaflager czyli sali wieloosobowej na materacach z poduszką o kocem lub w pokojach. Należy zabrać ze sobą tzw. Hüttenschlafsack, czyli cienki śpiwór bawełniany do noclegów w schroniskach. Noclegi ze śniadaniem.)

 

  • Etap 1: w dniu przyjazdu np. Patscherkofel Schutzhaus lub Glungezerhütte
  • Etap 2: Lizumer Hütte
  • Etap 3: Weidener Hütte
  • Etap 4: Rastkogelhütte
  • Etap 5: Kellerjochhütte

 

 

Do pobrania

Opis trasy

Etap 1: Innsbruck/Igls – Glungezerhütte
Przewyższenie od stacji górnej gondoli: 683m, czas: 3 godz., długość: 7,1km

Z Igls koło Innsbrucka kolejką górską Patscherkofelbahn na samą górę. Ze schroniska Patscherkofelhaus (1970m n.p.m.) drogą „Zirbenweg“ w stronę Glungezerhütte schlakiem Glungezersteig. Spod schorniska warto wybrać się jeszcze krótkim podejściem na szczyt Sonnenspitze (2639m n.p.m.) i Glungezer (2677m n.p.m.).

Etap 2: Glungezerhütte – Lizumer Hütte
Przewyższenie: 705m, czas: 6 godz., długość: 14,5km

Glungezer – Gamslahner – Kreuzjöchl – Kreuzspitze – Rosenjoch – Grünbergspitze – Grafmartspitze – Naviser Jöchl – Mölsjoch – Klammjoch – Lizumer Hütte.

Ze schroniska Glungezerhütte po oznakowanym szlaku przez płyty skalne na południe przez tzw. obszar „seven Tuxer summits”. Najwyższym punktem na szlaku jest Grünber (2790m n.p.m.). Dalej granią Wattener Lizum do schroniska Lizumer Hütte (2019m n.pm.) Schronisko położone jest na terenie ćwiczeń wojskowych „Lizum Walchen“.

Etap 3: Lizumer Hütte – Weidener Hütte
Przewyższenie: 672m, czas: 5,5 godz., długość: 11,7km

Z Lizumer Hütte podążamy za oznaczeniem „Zentralalpenweg“ 02A. Mijając kapliczkę i stare drzewostany sosny limby wędrujemy dalej poniżej szczytów Eiskarspitze i Hippold do Grafennsjoch (2.450m n.p.m). Stąd schodzimy do doliny wzdłuż strumienia Weerbach do hali Grafennsalm i dalej do schroniska Weidener Hütte (1799m n.p.m.). Zdobywcy szczytów mogą wyruszyć jeszcze na Geier (2858m n.p.m). Droga do góry zajmie ok. 3 godz. od Lizumer Hütte.

Etap 4: Weidener Hütte – Rastkogelhütte

Przewyższenie: 1.049m, czas: 6,5 godz., długość: 12,4km

Ze schroniska Weidener Hütte dalej szlakiem Zentralalpenweg 02A wzdłuż strumienia Nafingbach w głąb doliny przez halę Nafingalm u stóp Halslspitze aż do Nurpensjoch. Dalej szlakiem Nr. 318 do Rastkogel (2.762m n.pm.). Na koniec zejście do Rastkogelhütte (2124m n.pm.)

Etap 5: Rastkogelhütte – Hochfügen – Kellerjochhütte
przewyższenie: 878m, czas: 6 godz., długość:14km

Ze schroniska Rastkogelhütte z powrotem do Sidanjoch (2.127m n.p.m.) i dalej łatwym zejściem przez drogę nr. 316 do Pfundsalm-Mittelleger (1.832m n.p.m.), wzdłuż strumienia Finsingbachs w kierunku wyjścia z doliny do wioski Hochfügen. Tu można zakończyć wędrówkę, lub pójść dalej, aby ukończyć ostatni etap. Wtedy idziemy dalej do Maschentalalm (1717) i dalej do Loassattel (1675m n.p.m.). Dalej szlakiem Hochebenweg nr. 311 przez Naunzalm do schroniska Kellerjochhütte albo szlakiem nr. 316 na szczyt Kuhmesser, skąd rozciąga się spektakularny widok w kierunku Innsbrucka i doliny Zillertal. Dalej drogą ze szczytu w dół do schroniska Kellerjochhütte.

Etap 6: Kellerjochhütte – Schwaz
przewyższenie w dół: do górnej stacji Grafenast 900m, do miasteczka Schwaz 1.730m; czas: do Grafenast 2godz., do Schwaz 5godz.; długość do Grafenast 6km, do Schwaz 11,6km

Zanim zakończymy wędrówkę i zejdziemy do doliny, warto jeszcze zajrzeć do kalpliczki na szczycie Kellerjoch (2344m n.p.m.).

Miejscowości wzdłuż trasy

Przyjazd

Jaką formę dojazdu Państwo preferują? Samochodem, samolotem, autobusem czy pociągiem?

Twój cel: Inntaler Höhenweg (47.22977,11.41383)

powered by Rome2Rio

Szukaj

Ilość osób

Szlaki piesze w tym regionie

pokaż więcej +

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.