© Tirol Werbung / Neusser Peter
© Tirol Werbung / Neusser Peter

Regiony MTB w Tyrolu


Bajkowe wycieczki, single traile, bike parki: topowe regiony Tyrolu dla rowerzystów górskich.

Tyrol to nie tylko sporty zimowe, to również raj dla fanów rowerów górskich. Niektóre regiony dostosowały swoją ofertę spacjalnie dla nich. Zaliczają się do niej nie tylko oznakowane trasy i gęsta sieć różnorodnych single trailów. Najlepsze regiony postawiły również na wysoką jakość noclegową, skierowaną właśnie w stronę kolarzy górskich. Do tego dochodzą sklepy rowerowe oraz wypożyczalnie rowerowe, które znajdują się zazwyczaj w pobliżu.

Niezwykle praktyczną ofertę proponują koleje górskie: szybkie i sprawne osiąganie alpejskich celów i szczytów na rowerze. Nikogo nie powinno dziwić, że regiony te są kolebką największych eventów rowerowych, takich jak np. Ironbike- Race. Bike parki nadają się idealnie do doskonalenia swoich umiejętności, a żeby nie męczyć się zbyt długo z planowaniem trasy, można skorzystać z oferty zorganizowanych wycieczek. Niektóre z ośrodków są ze sobą połączone tworząc w sumie 670-cio kilometrową sieć. Oto topowa piątka najlepszych regionów w skrócie: podróż z zachodu na wschód.

1.Paznaun: Kolebka Ironbike

© TVB Paznaun-Ischgl

Paznaun to dolina, któral słynie przede wszystkich z ogromnej liczby tras MTB. W ofercie znajduje się prawie 40 km szlaków, od najłagodniejszych aż po trudne trasy z pazurem. Nie przez przypadek profesjonaliści kochają warunki Silveretta Arena. Wielu z nich zjawi się tutaj ponownie w dniach 5.-6. sierpnia i stanie na starcie Ischgl Ironbike. W tym wymagającym maratonie rowerowym biorą również udział ambitni amatorzy. Najtrudniejszy wariant to do pokonania 79 km i 3.820 metrów przewyższenia. Na trasie mięśnie zawodzą wielu rowerzystów. Chętnym ale mniej doświadczonym opłaca się skorzystać z oferty Silveretta Bike Academy, gdzie prowadzi się wycieczki freeride’owe, szkoli technikę jazdy lub jeździ z prywatnym przewodnikiem.

Wskazówka: Dzięki karcie Silveretta Card all inclusive, którą każdy gość otrzymuje w miejscu noclegowym, można darmowo przewieźć swój rower górski gondolą lub wyciągiem.

Propozycje wycieczek rowerowych: Landeck - Ischgl

2. Serfaus- Fiss- Ladis: rundy po halach i szybkie zjazdy

© Franz Oss

W regionie Serfaus-Fiss-Ladis do wyboru jest cała masa tras: od łagodnych dla początkujących, przez wymagające dla freeriderów aż po zjazdy downhillowe w bike parku. Miejscowości regionu położone są na płaskowyżu, wysoko ponad doliną i oferują zróżnicowany wybór szlaków rowerowych. Kto pragnie się wyciszyć i w samotności pokonywać kilometry, odnajdzie tutaj także wyludnione trasy. Przy schronisku Komperdell Alm można odpocząć przed dalszą jazdą oraz przyjżeć się produkcji sera. Propozycją trasy jest Frommestrail, która prowadzi z Schönjoch na prawie 2.500 metrów w dół aż do Ladis. Na górze przy Panoramarestaurant Bergdiamant rozpościera się fantastyczny widok na znajdujące się w pobliżu szczyty. Największą atrakcją jest położony w Fiss największy w Tyrolu bike park. Tutaj na bikerów czekają szybkie zjazdy o różnych stopniach trudności. Kids- Park stworzono specjalnie dla najmłodszych, którzy palą się aby gromadzić swoje pierwsze doświadczenia na rowerach górskich.

Propozycje single trailów oraz wycieczek: Frommes Trail · Komperdell Tour · SFL Tour

Bike event: Kona MTB-Festival w Serfaus-Fiss-Ladis

3. Singletraile w Nauders

© Tiroler Oberland/Daniel Zangerl

Prawie wszystkie trasy MTB w Nauders prowadzą w stronę innego kraju przygranicznego. Przekraczanie granicy z Włochammi lub Szwajcarią nie stanowi żadnego problemu, przeszkodą może być jedynie stan kondycyjny na niektórych odcinkach przełęczy Reschenpass. Single traile wiodą przez dziką dolinę Val ‘d Uina, przez przełęcz Schlinigpass lub wzdłuż jeziora Schwarzsee. Dla zaawansowanych technicznie i riderów enduro wyznaczono około 20 km nowych tras do enduro. Podczas tworzenia nowych odcinków starano się zachować środowisko w jak najbardziej nienaruszonym stanie a jednocześnie poprowadzić trasy tak, by były ciekawe dla rowerzystów. Trasy są wymagające ale niezbyt strome. Kto chciałby je na spokojnie przejechać, powinien najlepiej wybrać przejazd z doświadczonym przewodnikiem rowerowym.

Wskazówka: Właściciele karty 3-Länder-Summercard Gold mogą bezpłatnie korzystać z gondoli i autobusów w rejonie przełęczy Reschenpass, obojętnie po której stronie granicy się znajdują. Niektóre zorganizowane wycieczki rowerowe są również zawarte w karcie.

Propozycje single trailów oraz wycieczek:   3-Länder Endurotrails · Grünseerunde · Plamordrunde · Sesvenarunde ·

Bike event:  3-Länder Bike Enduro na przełęczy Reschenpass, Alutech Green Days w Nauders

4. Rowerowy flow w dolinie Ötztal

© Tirol Werbung/Michael Werlberger

Kolarze górscy spragnieni adrenaliny i szybkich zjazdów, na których chcą poczuć drganie swojego roweru powinni koniecznie wybrać się na trasę Flowtrail, którą od 2015 roku szczyci się Sölden. Trasa ma charakter pumptracka z wieloma falami, umiarkowanym spadkiem i 130 zakrętami ciągnącymi się na 6-ściu kilometrach. Całość spada 830 m w dół do doliny. Na fanów zabawy czeka w dolinie największy pumptrack w Tyrolu. Pośród wszystkich ciekawych i wszechstronnych tras, nowością jest 12- kilometrowa runda Piburg- Seejöchl. To, że dolina Ötztal całkowicie ogarnięta jest gorączką rowerów górskich potwierdzają tamtejsze eventy, jak np. Singletrail- Schmintzeljagd czy obozy „ Rasenmäher” organizowane przez Karen Eller i Holgera Meyera.

Propozycje single trailów oraz wycieczek: Ötztal Mountainbike Trail· Hochsölden Panorama Trail · Flow Trail Sölden · Hochoetz Panorama Tour

Bike event: Singletrail Schnitzeljagd, Sölden Enduro w Sölden

5. Achensee: wgłąb masywu Karwendel

© TVB Achensee

Stromo ponad brzegami jeziora Achensee wznosi się pasmo górskie Rofangebirge na wschodzie i pasmo górskie Karwendel na zachodzie. Na ich obszarach biegną wymagające trasy do MTB, które przeważnie prowadzą po leśnych drogach, chociaż znaleźć można również idylliczne ścieżki poza wytczonymi trasami. Kto ma ochotę na podjazd na szczyt bez zbędnego przygotowania? Idealnie się do tego nadaje Juifen położony na 1.988 m n.p.m. Na tej średnio trudnej trasie znajduje się po drodze wiele schronisk, gdzie można odetchnąć i nabrać sił na dalszy podjazd. Najsłynniejszą trasą jest Karwendeltour, która startuje przy jeziorze Achensee. Całość liczy 305 km i prowadzi długimi zjazdami wśród wspaniałych krajobrazów. Z trasy można wybrać sobie odcinek i przejechać tylko wybrany etap.

Propozycje single trailów oraz wycieczek:  Singeltrail Plumsjoch · Bike Trail Tirol: Guffertspitze · Mountainbiketour Feilkopf · Mountainbiketour dookoła Unutz

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.