© TVB Wilder Kaiser
© TVB Wilder Kaiser

Uroczysty spęd bydła


Najważniejsze wydarzenie jesieni w Tyrolu to bez wątpienia spęd bydła z hal do doliny, który w swojej uroczystej, kolorwej i wesołej oprawie odbywa się w każdej dolinie.

Uwaga: ze względu na aktualną sytuację związaną z Covid-19 oraz związanymi z nią środkami bezpieczeństwa, może dojść do zmiany lub odwołania wydarzenia.

Z początkiem lata co roku ponad 190.000 sztuk bydła w tym krów, koni, owiec i kóz wyprowadzane jest na soczyste, górskie hale, gdzie bydło to pasie się aż do późnej jesieni. Po około 120 dniach bydło spędza się przed zimą z powrotem do doliny. Na tę okazję krowy i owce ubierane są w przepięknie zdobione dekoracje z kwiatów, dzwonków i skórzanych uprzęży. Pochodom bydła przez wieś towarzyszą festyny i koncerty lokalnych zespołów. W spędzie bydła udział bierze cała wieś oraz zaciekawieni turyści.

Uroczysty spęd bydła z hal: kolorowy spektakl

Od początku września do połowy października w całym Tyrolu odbywa się ponad 40 uroczystych spędów bydła. W czasie festynów świętuje się nie tylko portót bydła do doliny ale również powrót górali do domu. Ponad 3000 osób pracuje doglądając latem bydła i spędzając przy tym ponad 120 dni w górach.  Odwiedzając jesienią Tyrol nie można przegapić tego niezwykle sympatycznego spektaktlu.

© Tirol Werbung/Alexander Ziegler
Tradycja w Tyrolu: pochód krów
© Hannes Dabernig
© Gramai Alm
© Gabriele Grießenböck
© Wildschönau Tourismus
© Norbert Freudenthaler

1. Uroczysty spęd bydła w dolinie Brixental

© Hannes Dabernig

Hopfgarten w Brixental, 24.09.2022

Uroczysty spęd bydła w dolinie Brixental, cieszy się ogromna popularnością. Festyn zaczyna się przed południem, kiedy do wioski Kelchsau schodzi większość krów. W centrum wioski ustawione sa stragany z lokalnymi produktami. Na miejscu można też skosztować regionalnych przysmaków. Dla setek krów Kelchsau, to nie koniec podróży. Te wędrują dalej, przy aplauzie publiczności, do Hopfgarten i Itter.

2. Spęd bydła w Kufstein

© Ferienland Kufstein

Ebbs & Thiersee, 17.09. & 24.09.2022

Spęd bydła w regionie Kufstein, odbywa się w samym centrum miasta. Tradycyjny program dnia obejmuje m.innymi festyn ze straganami, występy regionalnej kapeli muzycznej, pokazy tańca „Schuachplattlern" i wiele innych.

3. Spęd bydła nad jeziorem Achensee

© Gramai Alm

Pertisau, 16.09.2022

Hala Gramai Alm w dolinie Karwendel to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tyrolu. Krowy, które spędzają na niej lato, nie mogłyby wymarzyć sobie lepszego miejsca. Na widzów, którzy specjalnie z okazji spędu bydła odwiedzają Pertisau, czeka wiele atrakcji: w Alpengenusshof przed południem odbywa się targ, któremu towarzyszą występy muzyczne. Koło południa krowy wędruja dalej do miejscowości Pertisau.

4. Najpiękniejszy spęd bydła w Reith w Alpbachtal

© Gabriele Grießenböck

Reith w Alpbachtal, 24.09. & 01.10.2022

Spęd bydła w wiosce Reith w dolinie Alpbachtal uchodzi za najpiękniejszy w całym Tyrolu. Koniec krowiego sezonu na hali, jest hucznie obchodzony podczas regionalnego festynu, na którym przy dźwiękach lokalnej muzyki, kosztować można regionalnych specjałów.

5. Spęd bydła w Wildschönau

© Wildschönau Tourismus

Auffach, 24.09.2022

Podczas tradycyjnego spędu bydła w wiosce Auffach w Wildschönau, aż 500 przepięknie przyozdobionych krów, uroczyście paraduje przez centrum wioski. Na widzów tego spektaklu czeka tradycyjny jarmark z wyrobami rzemieślniczymi i atrakcjami kulinarnymi.

To również może Cię zainteresować:

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.