Zillertal

Dolina Zillertal rozciąga się od rozpościerającego się na wysokości 500 metrów n.p.m. szerokiego dna doliny, aż po położony na wysokości 3500 metrów całoroczny ośrodek narciarski na lodowcu Hintertux.

Wjeżdżając do Zillertal naszym oczom ukaże się szeroka, niezwykle słoneczna dolina. Uformowała się ona wzdłuż koryta rzeki Ziller i jest rozgałęzieniem doliny Innu (Inntal). Swój początek ma na wysokości Jenbach, 40 kilometrów na wschód od Innsbrucku i ciągnie się przez 40 kilometrów. Dolinę okalają od wschodu Alpy Kitzbühelskie, a od zachodu Alpy Tuxertalskie. Na jej terenie znajdziemy 25 miejscowości. Dość płaski teren u początków doliny gwałtownie zaczyna piąć się w górę dopiero na wysokości Mayrhofen. Nad regionem góruje Lodowiec Hintertux. Położony na nim ośrodek narciarski, jako jedyny w Austrii, jest czynny przez cały rok.

W Zillertalu, w miejscu narodzin wspinaczki w stylu alpejskim, pola pszenicy i zielone łąki otaczają łagodnie wznoszące się górskie zbocza. Rolnicy do dziś pielęgnują tu naturalne metody uprawy pól oraz chowu bydła. Robią to przede wszystkim ze względu na produkcję tradycyjnego i niezwykle smacznego sera.

Wycieczki lokomotywą parową i wędrówki po parku krajobrazowym

Zillertal to region bardzo przywiązany do tradycji, ale zarazem stawiający na sportową aktywność. Można tu uprawiać wiele dyscyplin sportu, od jazdy na rowerach MTB, aż po rafting. Rozwijająca się nowoczesna infrastruktura turystyczna, nie wpływa na fakt, że w Zillertalu dba się o tradycję. Wciąż celebruje się tu lokalne ludowe święta, takie jak coroczny Gauderfest w Zell am Ziller. Dobrym przykładem połączenia tradycji i nowoczesności jest pociąg Zillertalbahn, który ciągnie stara lokomotywa parowa. Najpiękniejsze krajobrazy w regionie można podziwiać w Parku Krajobrazowym Alp Zillertalskich (z niem. Naturpark Zillertaler Alpen), gdzie zobaczymy nie tylko aż 80 lodowców, ale i liczne szczyty trzytysięczników, wraz z najwyższym z nich - wznoszącym się na wysokość 3509 metrów n.p.m. - Hochfeilerem. Ten nienaruszony przez cywilizację obszar nadaje się doskonale do wędrówek i wspinaczki. W okresie zimowym w Zillertalu można przemierzać piesze szlaki, uprawiać narciarstwo biegowe lub jeździć na nartach w jednym z 6 ośrodków narciarskich, oferujących w sumie kilkaset kilometrów tras zjazdowych.

© Zillertal Tourismus  Carolin Nitzsche
© Zillertal Tourismus / Tom Klocker
Tam, gdzie szumią wodospady, tam znaleźć można spokój. W regionie znajduje się kilka imponujących wodospadów, które idealnie nadają się na cel pieszej wędrówki., © Zillertal Tourismus / André Schönherr
Woda, która daje siłę

Tam, gdzie szumią wodospady, tam znaleźć można spokój. W regionie znajduje się kilka imponujących wodospadów, które idealnie nadają się na cel pieszej wędrówki.

© Zillertal Tourismus / Elias Holzknecht
Wycieczka samochodem trasą Zillertaler Höhenstraße to świetna możliwość podziwiania niezwykłej panoramy Alp Zillertalskich z okna samochodu. Wąska ulica wije się serpentynami powyżej granicy lasu, na wysokości 2100m n.p.m., © Zillertal Tourismus/blickfang photographie
Powyżej granicy drzew: Zillertaler Höhenstraße

Wycieczka samochodem trasą Zillertaler Höhenstraße to świetna możliwość podziwiania niezwykłej panoramy Alp Zillertalskich z okna samochodu. Wąska ulica wije się serpentynami powyżej granicy lasu, na wysokości 2100m n.p.m.Więcej

Miejscowości w tym regionie

Ulubione noclegi w Zillertal


Szukaj
Ilość osób

Pomoc

Dojazd Zillertal

Przyjazd

Jaką formę dojazdu Państwo preferują? Samochodem, samolotem, autobusem czy pociągiem?

Twój adres docelowy: Bundesstraße 27d, Schlitters

powered by Rome2Rio

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.