© TVB Stubai Tirol/Andre Schönherr
© TVB Stubai Tirol/Andre Schönherr

Tyrolskie wioski dla wspianczy i wędrowców


Sześć tego typu wsi w Tyrolu sięga swoją historią do korzeni sportów górskich i zachowuje przy tym do dzisiaj swój tradycyjny wygląd. Ścisłe kryteria nałożone w ramach inicjatywy Austriackiego Związku Alpinistycznego stawiają wysokie wymagania, przez co jednocześnie miejsca te stają się jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Owe tyrolskie miejscowości: Vent w dolinie Ötztal, Sellrain, St. Jodok w dolinie Schmirn i Valsertal, Ginzling w dolinie Zillertal, Villgratental oraz dolina Gailtal to miesca, w których historia sportów górskich odcisnęła swoje piętno. Alpejskie położenie, przyjazna naturze infrastruktura oraz urok tych wsi i dolin sprawiają, że ducha tracycji można tutaj poczuć każdego dnia.

Oferta urlopowa jest różnorodna i łączy górski wypoczynek z turystyką alpinistyczną, czyli od łatwych wędrówek, aż po wymagające wyprawy szlakami górskimi i drogami wspinaczkowymi. W tych tyrolskich wsiach odnaleźć można bogatą i zróżnicowaną ofertę urlopową. Wystawa parku krajobrazowego w Ginzling przedstawia w interesujący sposób kulturalny i naturalny pejzaż parku Hochgebirgs-Naturpark Zillertaler Alpen. Wioska Vent w dolinie Ötztal jest tzw. największą alpejską „oazą spokoju” w Tyrolu i nie sposób zatrzymać się tam choćby na chwilę wytchnienia. Kolejna miejscowość- Sellrain ma charakter zarówno alpinistyczny jak i podmiejski, gdyż stolica Tyrolu-Innsbruck oddalona jest jedynie o 20 minut jazdy. Dziewiczy krajobraz oraz górskie panoramy stanowią wspaniałe tło podczas wędrówek do schronisk doliny Sellraintal. Również w trakcie zimowego sezonu, miejscowości te oferują fantastyczne warunki do wędrówek w rakietach śnieżnych, bądź długich wypadów skitourowych. Idealna do tego i ciągle nieodkryta nadaje się dolina Villgratental. Poza tym wspinaczka lodowa, jazda na łyżwach oraz narciarstwo biegowe to sporty, które także znajdziemy w tych miejscowościach.

Tyrolskie wioski dla wędrowców
Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.