© Tirol Werbung/Dominik Gigler
© Tirol Werbung/Dominik Gigler

Szlak orła

Wędrówki piesze w Tyrolu mają jedno imię: Szlak Orła. Jest to szlak turystyczny, który nie tylko przecina swoim biegiem cały region, lecz również opowiada jego historię.

Szlak Orła (Adlerweg) obchodzi w 2015 roku dziesięciolecie powstania i zalicza się do najbardziej znanych szlaków w Alpach. Jubileusz ten skłonił pomysłodawcę Adlerweg do znaczącej zmiany przebiegu trasy. Jak dotąd obejmował on 126 etapów i wiele alpejskich wariantów. Od 2015 roku jego alpejski charakter wysuwa się na pierwszy plan. Obecnie istnieją dwie drogi, z dalszych wariantów zrezygnowano. Jedna trasa prowadzi na 24 etapach przez górski świat północnego Tyrolu, druga z nich przebiega na 9 etapach przez masywy górskie Großglockner- oraz Venedigergruppe we Wschodnim Tyrolu.

Nowy przebieg trasy: Adlerweg jeszcze bardziej alpejski

Obie nowe trasy Szlaku Orła są wynikiem redukcji do najważniejszego minimum. Kto podejmie się wyzwania przejścia Adlerweg, wyrusza w Tyrolu Północnym w pełną przygód drogę o długości 320 km. Przez 24 etapy pokonuje się 23.000 m przewyższenia pod górę oraz około 20.000 m w dół. Rzadko kiedy trasa prowadzi na sam dół doliny. Od strony pasma górskiego Kaisergebirge na wschodzie wędruje się przede wszystkim przez góry Rofan, pasmo Karwendel, Tuxer Voralpen, Wettersteingebirge oraz Alpy Lechtalskie.

Najbardziej niezwykłe na trasie Adlerweg we Wschodnim Tyrolu jest jej przebieg pomiędzy grupą górską Venediger oraz Großglocknerem- najwyższym szczytem Austrii. Od miejscowości Ströden w dolinie Virgental, aż po Kals pod Großglocknerem zapaleni wędrowcy pokonują do 2.800 m n.p.m. Po 9 etapach kończą swoją wędrówkę na 93. kilometrze, mając za soba około 8000 m przewyższenia w górę i prawie tyle samo w dół. 3-tysięczniki pasma Wysokich Taurów zapraszają do podjęcia tego wyzwania.

Szlak Orła (Adlerweg) obchodzi w 2015 roku dziesięciolecie powstania i zalicza się do najbardziej znanych szlaków w Alpach. Jubileusz ten skłonił…

Czytaj dalejpokaż mniej

Szlak orła

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.