© Advent in Tirol
© Advent in Tirol

Jarmarki świąteczne


Jeden z najpięknieszych jarmarków świątecznych w Austrii odbywa się co roku na starówce w Innsbrucku. Świąteczne stragany jak mało gdzie, wypełniają regionalne wyroby i kulinarne specjały.

Pierwsze jarmarki świąteczne w Innsbrucku odbywały się już w XVII w. W owym czasie zwano je “Thomasmarkt” i przeprowadzano w dniu 21. grudnia. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyły się jarmarki mikołajkowe.

Odbywały się one w latach 1657 r. – 1861 r. na miejskim rynku (Stadtplatz), a w okresie od 1861 r. Do 1926 r. na głównej ulicy Maria-Theresien-Strasse. W drugiej połowie XX w. doskonałym miejscem do organizacji jarmarku, zabaw mikołajkowych, sprzedaży drzewek świątecznych stał się miejski rynek (Marktplatz), znajdujący się wcześniej terenie obecnej “Markthalle”. Przed około 40 laty kilku kupców i rzemieślników ze starówki postanowiło zorganizować pierwszy jarmark uliczny w sercu starego miasta. Początki były stosunkowo trudne, gdyż właściciele straganów musieli wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy miejskie. W niedzielę przed południem ze względu na odbywające się w wielu kościołach msze święte handel był zabroniony. Jednak z czasem dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz przygotowaniu coraz to ciekawszego programu ramowego, jarmark świąteczny na ulicach starego miasta stolicy Tyrolu, stał się wielce cenioną tradycją.

Jarmark świąteczny w Innsbrucku


Jarmark świąteczny w Innsbrucku, © Tirol Werbung

Pod Złotym Dachem, na Marktplatz, na deptaku Maria-Theresien- Straße, w dzielnicy Wilten i wysoko na Nordkette. 195 świątecznych stoisk i około 300 towarzyszących imprez dopełniają przedświąteczną ofertę Innsbrucka.

Cechy szczególne jarmarku:

 • Ustawiona pośrodku deptaku platforma oferuje idealny widok na Stare Miasto.
 • Na Marktplatz zadziwia ponad 14-metrowa choinka mieniąca się tysiącami kryształków Swarovskiego.
 • Czarujący Wiltener Platz przeobraża się przed świętami w istny plac sztuki.
 • Kolejka Nordkettebahn wywozi na Hungeburg, a tam oprócz malutkiego jarmarku świątecznego, uroku dodaje jeszcze niesamowity widok na miasto Innsbruck.
 • Wskazówka dla rodzin: zaczarowany świat bajek czeka na dzieci na Starym Mieście. 28 bajkowych postaci i występy na żywo zachwycają co roku w uliczkach „Olbrzymów i Bajek”. Na Marktplatz zapłoną dzieciom oczy z radości na widok karuzel i teatru marionetek. 5. grudnia w mieście będzie gościł Święty Mikołaj, a 21.grudnia w otoczeniu czterystu dzieci zawita do Innsbruka Dzieciątko.

Jarmark świąteczny w Hall


Jarmark świąteczny w Hall, © Tirol Werbung

Fasady domów przeobrażają się w tym czasie w ogromny kalendarz adwentowy, a muzyczne występny i zoo dla najmłodszych skracaja jednocześnie czas oczekiwania na wigilijny wieczór.

Cechy szczególne jarmarku:

 • Fasady domów zostały przeobrażone w ogromny kalndarz adwentowy, którego cyfry rozświetlają blaskiem górny plac miasta. Każdego dnia, kolejna cyfra kalendarza będzie zapalana by jeszcze jaśniej rozświetlić stare miasto.
 • Niezwykle prezentuje się także adwentowe oświetlenie w średniowiecznych uliczkach miasta: połączenie gwiazd i niezliczonych świątecznych symboli rozświetla świątecznie solne miasto Hall.
 • Wskazówka dla rodzin: opowiadane historie i bajki porwą dzieci w prawdziwy świat fantazji, gdzie miejsca na marzenia jest naprawdę wiele. O płomyki w oczach najmłodszych zatroszczy się minizoo: przemierzanie uliczek miasta na wielbłądzie Alim lub kucykach to niesamowita frajda. Najbardziej ciekawie będzie 6 grudnia, kiedy w mieście wizytę złoży Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do piątku: 15.00 – 20.00
Sobota oraz 8. grudnia: 10.00 – 20.00
Niedziela: 13.00 – 20.00
24. grudnia: 10.00 - 13.00 

Jarmark świąteczny w Kufstein


Jarmark świąteczny w Kufstein, © Tirol Werbung

Okres adwentu w Kufstein przeżywany jest dwojako: na jarmarku świątecznym w parku miejskim zagości nastrojowy klimat, a dodatkowo duch świąt obecny będzie również za murami twierdzy Kufstein, gdzie w piwnicach Josefsburga i na arenie twierdzy będzie można podziwiać tradycyjne rzemiosło.

Cechy szczególne jarmarku:

 • W trakcie czterech tygodni adwentu, od godziny 11:00 do 18:00, twierdza w Kufstein przekształca się w bożonarodzeniowy świat. W specjalnym „Światecznym warsztacie” będzie można własnoręcznie tworzyć lub stare rękodzieła z powrotem przywracać do życia.
 • Miejscem świątecznych spotkań jest park miejski w Kufstein: specjały regionu, imprezy muzyczne oraz program jarmarku zaskoczą dużych i małych.
 • Hotele stworzyły spacjalne adwentowe oferty na ten najbardziej nastrojowy okres w roku. Zalicza się do nich m.in. „Auracher Löchl“. Ta tyrolska gospoda, z tradycyjnymi izbami, niezmienionymi kamiennymi piwnicami oraz niemożliwym do przeoczenia mostem biegnącym nad uliczkami starego miasta, zalicza się do jednych z najlepszych w Tyrolu.
 • Wskazówka dla rodzin: w parku miejskim czas oczekiwania na najważniejszy wieczór w roku nie będzie się najmłodszym dłużył. Program dla dzieci jest  wyśmienity: karuzele, przejażdżki na kucykach, bajkowe opowieści w trakcie grillowania przy ognisku oraz podziwianie świetlnych form.

Godziny otwarcia:

Park miejski: 28 listopada- 21 grudnia, sobota i niedziela: 13:00-20:00
Od poniedziałku do piątku: 16:00- 20:00
Twierdza Kufstein: 29.,30. listopada, 6.,7.,13.,20., 21. grudnia: 11:00- 18:00

Jarmark świąteczny w Mayrhofen


Jarmark świąteczny w Mayrhofen, © Mayrhofen

Idąc przez romantyczny las Scheulingwald w Mayrhofen, dociera się do jarmarku świątecznego na Waldfestplatz. Tam czekają już na odwiedzających wygodne ławy z kocami, chatki ze smakołykami, a o nastrój muzyczny dbają adwentowi muzykanci.

Cechy szczególne jarmarku:

 • Rodzime przedsiębiorstwa serwują tu tradycyjne smakołyki: koniecznie należy spróbowac Zillertaler Krapfen, czyli pochodzących z doliny Zillertal chrupiących pierożków z nadzieniem twarogowym.
 • Trasa biegnąca do jarmarku przez las Scheulingwald ma specjalny charakter. Tematem jest słynna „Cicha noc”. W trakcie spaceru dowiedzieć się można ciekawej historii powstania tej nasłynniejszej na całym świecie kolędy. Szerokiej publiczności została ona pierwszy raz zaprezentowana w 1831 roku  przez rodzeństwo Strasser  z Mayrhofen, a następnie rozpowszechniona na cały świat.
 • Wskazówka dla rodzin: również dla najmłodszych jarmark bożonarodzeniowy jest niezapomnianym przeżyciem. W mini-piekarni każdy zuch będzie mógł upiec własnoręcznie ciastka bożonarodzeniowe, a 6.grudnia o 17:30 serca najmłodszych zabiją mocniej na widok Świętego Mikołaja.

Godziny otwarcia:

28. i 29. listopada: 17:00- 21:00
5., 6., 12., 13., 19. i 20. grudnia: 17:00- 21:00
7 grudnia: 14:00- 19:00 

Jarmark świąteczny w Kitzbühel


Jarmark świąteczny w Kitzbühel, © Tirol Werbung/Esther Wilhelm

Znane na całym świecie sportowe miasto Kitzbühel pokazuje się w tym spokojnym okresie od refleksyjnej strony. Od 27 listopada do 26 grudnia przeobraża się centrum miasta w przedświąteczną bajkę. W malowniczym centrum właściciele stoisk oraz artyści wystawiają swoje dzieła łączące lifestyle z tradycją. Każdy odwiedzający będzie miał możliwość wglądu w odrobinę sztuki Tyrolu. Rozświetlone stoiska zapraszają do swoich wnętrz, aby odkryć w nich skarby bądź aromaty tyrolskiej kuchni. Rozkosze dla podniebienia oraz rozgrzewające napoje dodają szczegolnego uroku w zimowe, mroźne wieczory.

Cechy szczególne jarmarku:

 • W każdy czwartek moża przyjżeć się tradycyjnemu tyrolskiemu obyczajowi świątecznemu „Anklöpfelns”, kiedy to miejscowi Anklöpfler , u nas zwani kolędnikami, o godzinie 18:00 wykonują swoje pieśni w centrum miasta.
 • Zapalony gawędziarz Reinhard Juen zaprasza w każdą niedzielę o 17:00 do wędrówki przez miasto z pochodniami, aby o zmierzchu wprowadzić w magiczny świat legend i opowieści.
 • W piątek 5 grudnia o godzinie 17:30 do miasta wkroczy Święty Mikołaj w otoczeniu 100 Krampusów. Dzika gromada będzie grasować po mieście w trakcie tradycyjnego Kitzbühlerskiego Pochodu Krampusów.
 • 6 grudnia od godziny 18:00 w Vorderstadt o uroczysty nastrój zatroszczy się chór chłopięcy Wiltener Sängerknaben, jeden z najbardziej renomowanych chórów chłopięcych w Europie.
 • Wskazówka dla rodzin: każdego dnia od godziny 15:00 do 19:00 najmłodsi będą mogli pojeździć na kucykach lub spędzic czas w minizoo. Natomiast w każdą sobotę Cornelia Miedler zatroszczy się o ciekawy program dziecięcy przy cieple palącego się ogniska.

Godziny otwarcia:

27.-30. listopada, 4.-7. grudnia, 18.-26. grudnia: 14:00-20:00
24 grudnia: 10:00-14:00

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.