© Advent in Tirol
© Advent in Tirol

Jarmarki świąteczne


Jeden z najpięknieszych jarmarków świątecznych w Austrii odbywa się co roku na starówce w Innsbrucku. Świąteczne stragany jak mało gdzie, wypełniają regionalne wyroby i kulinarne specjały.

Pierwsze jarmarki świąteczne w Innsbrucku odbywały się już w XVII w. W owym czasie zwano je “Thomasmarkt” i przeprowadzano w dniu 21. grudnia. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyły się jarmarki mikołajkowe.

Odbywały się one w latach 1657 r. – 1861 r. na miejskim rynku (Stadtplatz), a w okresie od 1861 r. Do 1926 r. na głównej ulicy Maria-Theresien-Strasse. W drugiej połowie XX w. doskonałym miejscem do organizacji jarmarku, zabaw mikołajkowych, sprzedaży drzewek świątecznych stał się miejski rynek (Marktplatz), znajdujący się wcześniej terenie obecnej “Markthalle”. Przed około 40 laty kilku kupców i rzemieślników ze starówki postanowiło zorganizować pierwszy jarmark uliczny w sercu starego miasta. Początki były stosunkowo trudne, gdyż właściciele straganów musieli wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy miejskie. W niedzielę przed południem ze względu na odbywające się w wielu kościołach msze święte handel był zabroniony. Jednak z czasem dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz przygotowaniu coraz to ciekawszego programu ramowego, jarmark świąteczny na ulicach starego miasta stolicy Tyrolu, stał się wielce cenioną tradycją.

Jarmark świąteczny w Innsbrucku, © Tirol Werbung
Jarmark świąteczny w Innsbrucku

Pomiędzy miejską atmosfrą a imponującymi górami, miasto Innsbruck czaruje pięcioma górskimi jarmarkami świątecznymi.Więcej
Jarmark świąteczny w Hall, © Tirol Werbung
Jarmark świąteczny w Hall

Średniowieczna Starówka w Hall w Tyrolu oferuje w okresie przedświątecznym magicznie nastrojową atmosferę.Więcej
Jarmark świąteczny w Kufstein, © Tirol Werbung
Jarmark świąteczny w Kufstein

Okres adwentu w Kufstein przeżywany jest dwojako: na jarmarku świątecznym w parku miejskim zagości nastrojowy klimat.Więcej
Jarmark świąteczny w Mayrhofen, © Mayrhofen
Jarmark świąteczny w Mayrhofen

Idąc przez romantyczny las Scheulingwald w Mayrhofen, dociera się do jarmarku świątecznego na Waldfestplatz.Więcej
Jarmark świąteczny w Kitzbühel, © Tirol Werbung/Esther Wilhelm
Jarmark świąteczny w Kitzbühel

Znane na całym świecie sportowe miasto Kitzbühel pokazuje się w tym spokojnym okresie od refleksyjnej strony.Więcej
Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.

Live Chat
Live Chat