Fulpmes w dolinie Stubai

Tramwaj kursujący do wioski i dialekt, który brzmi trochę jak amerykański: leżące w środkowej części doliny Stubai Fulpmes zaskakuje na wiele sposobów.

Uwaga, mały test językowy: spróbuj wypowiedzieć  "Fulpmerer Rennradlfåhrer" (fulpmeski kolarz wyścigowy), ale z amerykańskim akcentem. Jeśli wypowiesz gardłowe "r" (tak jak to czynią Amerykanie), to możesz wyobrazić sobie jak mniej więcej brzmi dialekt z Fulpmes.

Tę wyróżniającą się wśród i tak już barwnej mieszaniny licznych tyrolskich dialektów odmianę języka niemieckiego najdogodniej jest ćwiczyć w Stubaitalbahn, lokalnej kolejce elektrycznej, która od ponad 100 lat łączy dolinę Stubai ze stolicą prowincji Innsbruckiem. Połączenie transportem publicznym miasta z okolicą było na ówczesne czasy rewolucyjnym pomysłem. Do dziś jest to sprytne rozwiązanie, chociaż malownicze wagony starej kolejki już dawno zastąpiono ultranowoczesnymi pojazdami niskopodłogowymi.

Aktualnie najbardziej znanym synem Fulpmes nie jest kolarz, ale mistrz wszechczasów w pewnej spektakularnej i elitarnej dyscyplinie sportów zimowych: z Fulpmes pochodzi austriacki skoczek narciarski Gregor Schlierenzauer.

© Stubai Tirol
© Stubai Tirol
© Stubai Tirol
© 1. Adventure Park Tirols - outdoorprofi.at

Ulubione noclegi w Fulpmes w dolinie Stubai


Szukaj

Ilość osób

Pomoc

Dojazd Fulpmes w dolinie Stubai

Przyjazd

Jaką formę dojazdu Państwo preferują? Samochodem, samolotem, autobusem czy pociągiem?

Twój cel: Fulpmes, Österreich

powered by Rome2Rio

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.