© TVB Tannheimer Tal
© TVB Tannheimer Tal

Gauderfest - wiosenny festiwal piwa w Tyrolu


Prawdziwe tradycje rozwijają się zawsze z postępem czasu. Najlepszym przykładem na taki rozwój jest ponad 500 – letnia tradycja festynu Gauderfest. Choć wiele osób mylnie łączy nazwę festyn z łacińskim słowa Gaudium oznaczającym zabawę, której z pewnością nie brakuje, swoją nazwę zawdzięcza on miejscowości (Gauderlehen) w której niegdyś się odbywał.

Historia Gauderfest

Do XX w. największą atrakcją festynu były walki kogutów, krów i baranów. Z wielu powodów (nie tylko ze względu na ochronę zwierząt) skreślono je z programu imprezy. W obecnych czasach jednym z najciekawszych punktów programu są walki “Renngeln” (regionalna odmiana Judo).Najlepsi zawodnicy z pobliskich regionów alpejskich spotykają się podczas trwania festynu w sobotę, by odbyć wiele ciężkich walk. Na końcu zostaje wyłoniony jeden zwycięzca, który otrzymuje tytuł Gauderhogmoar.

Piwo Gauderbock

W piątek celebrowana jest z koleii wieloletnia tradycja otwierania pierwszej beczki specjalnego piwa “Gauderbock”, najmocniejszej odmiany w Austrii. W niedzielę festyn zostaje zakończony wielkim pochodem, podczas którego prezentowane są najpiękniejsze tradycyjne stroje z całego regionu Alp.W pokazie uczestniczy ponad 2000 osób z różnych krajów i dolin. Zrzeszenia i gastronomowie doliny Zillertal dbają przez trzy kolejne dni o apetyty swoich gości serwując kulinarne specjały kuchni tyrolskiej. Gauderfest to prawdziwy festyn dla ciała i zmysłów.

Historia Gauderfest Do XX w. największą atrakcją festynu były walki kogutów, krów i baranów. Z wielu powodów (nie tylko ze względu na ochronę…

Czytaj dalejpokaż mniej

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.