Wędrówka górska Rundtour Landshuter Europa-Hütte mit Wolfendorn

Gries am Brenner /
Stopień trudności: trudny
Długość trasy: 25,0 km
Długość: 10:00 h

Podróżowanie do szczególnie odległych miejsc jest często doświadczeniem granicznym. Dotyczy to Landshut Europahütte nie tylko w przenośni, ale także dosłownie: schronisko nazywa się również Rifugio Venna alla Gerla, a granica z Południowym Tyrolem przebiega przez sam środek obszaru dla gości.

Charakter wyprawy

Panoramiczna wycieczka do schroniska z dwoma malowniczymi podejściami przez zaciszne doliny niedaleko przełęczy Brenner. Pomiędzy nimi fantastyczne przejście granią z dwoma fantastycznymi panoramicznymi szczytami: Wolfendorn i Wildseespitze. Pomiędzy Wildseespitze i Landshuter Hütte wymagania nieco rosną, a niektóre fragmenty szlaku są zabezpieczone stalowymi linami. Jeśli spędzisz noc w schronisku Landshuter Europahütte, przed zejściem możesz wybrać się na objazd prawie trzytysięcznika Kraxentrager.

Informacje o wyprawie

  • Wymagania: trudny
  • Długość: 25,0 km
  • Czas trwania: 10:00 h
  • Ilość metrów przewyższenia do góry:1,780 hm
  • Ilość metrow przewyższenia na zejściu:1,739 m
Najwyższy punktWysokość

Punkt wyjściowy

Parking Brennersee

Punkt docelowy

Parking

Rodzaj drogi

Asfalt, ścieżka żwirowa, ścieżka (Schwarzer Bergweg) W okolicy Wildseespitz nieco bardziej eksponowana z zabezpieczonymi przejściami

Wyposażenie

Solidne buty, odzież wysokogórska, napoje, przekąski
Źródło: Wipptal

Opis

Z Brennersee szlak prowadzi przez Griesberg obok kamieniołomu do Griesbergalm, który leży samotnie i dziewiczo poniżej Wolfendorn i Wildseespitze. Następnie trasa prowadzi łukiem przez rzadkie lasy sosnowe i alpejskie łąki do Mäuerlscharte, a tym samym do granicy między Austrią a Włochami. Po pewnym czasie wzdłuż grzbietu, na którym praktycznie okrążasz masyw górski, w końcu docierasz do podjazdu na szczyt Wolfendorn, który osiągasz po kilku zakrętach. Zostaniesz nagrodzony zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę Wipptal i region przygraniczny. Po krótkim zjeździe kontynuuj wędrówkę starym, dobrze utrzymanym szlakiem Zöllnerweg wzdłuż grzbietu granicznego do Wildseespitz, który wznosi się bezpośrednio nad swoim imiennikiem, Wildsee. Po dotarciu na Wildseespitz zobaczysz także schronisko Landshuterhütte, położone w eksponowanym miejscu na Friedrichshöhe. Ponownie podążamy grzbietem granicznym, zawsze z widokiem na dolinę Pfitschtal i potężne szczyty Alp Zillertalskich, aż w końcu docieramy do alpejskiej restauracji i możemy spodziewać się przystanku na przekąskę. Zejście prowadzi najpierw przez alpejskie łąki Hochleger w Venntalalm, a następnie przez zaciszną dolinę Venntal z powrotem do jeziora Brennersee.

OPIS TRASY
Z parkingu nad jeziorem Brennersee należy skręcić w drogę w prawo za metrem i iść w górę nad autostradą do Griesberghof, a następnie do kamieniołomu. Na wysokości 1600 metrów nad poziomem morza, zaraz za pierwszym zakrętem przed początkiem obszaru kamieniołomu, oznaczonym małym mostkiem, szlak z numerem 5A odgałęzia się nieco ukryty na alpejskie pastwisko. Szlak wije się teraz lewą stroną doliny, najpierw przez świerkowy las, a później przez stare, opuszczone górskie łąki. W końcu dociera się do rustykalnego schroniska Griesbergalm, pięknie położonego na początku otwierającej się alpejskiej kotliny. Wolfendorn już uśmiecha się do wspinacza. Ścieżka prowadzi teraz szerokim łukiem przez ostatnie grupy sosen i pastwisk alpejskich przez alpejską kotlinę do Mäuerlscharte, która leży dokładnie na granicy państwa. Teraz jest kilka wąskich zakrętów na grzbiecie, zanim dotrzesz do starej Zöllnerstraße, a wraz z nią do bezpośredniej drogi dojazdowej (Tiroler Höhenweg) z przełęczy Brenner. Następnie trasa biegnie stosunkowo płasko, nie nabierając wysokości wokół masywu Wolfendorn, aż prawie do grzbietu doliny Pfitschtal, gdzie po południowej stronie masywu rozpoczyna się wspinaczka na szczyt o wysokości 2776 m. Po chwili podziwiania fantastycznej panoramy i zjedzeniu jednego lub dwóch posiłków, trzeba ponownie zejść na krótko, zanim ścieżka skręci na wschód i podąży wzdłuż grzbietu granicznego przez imponujące formacje skalne. Szlak wspina się teraz łagodnie w górę i w dół w kierunku Wildseespitz, do którego dociera się po około 1,5 godziny. Alternatywą dla ścieżki nad Wildspitz jest skrót wzdłuż doliny Pfitsch, ale nie jest to zalecane, ponieważ zawsze trudno go znaleźć ze względu na luźne skały. Od Wildseespitz trasa jest nieco bardziej eksponowana, najpierw w dół po prawej stronie doliny, a następnie wzdłuż grzbietu do schroniska Landshuter Hütte, z jednym lub dwoma zabezpieczonymi przejściami. Po około godzinie ta część trasy jest również zakończona i schronisko zostaje osiągnięte. Po odpoczynku zejście prowadzi dobrze utrzymaną ścieżką nr 531 najpierw na wysoki grzbiet Venner Alm, a stamtąd w dół po lewej stronie serpentynami przez świerkowy las na dno doliny. Teraz wystarczy wrócić leśną ścieżką Venntal do parkingu nad jeziorem Brennersee, gdzie można również zatrzymać się na przekąskę w punkcie gastronomicznym Venntal.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Ścieżka poniżej Wildseespitz jest dość trudna do znalezienia ze względu na kruchy teren. Wymagana jest tutaj szczególna koncentracja. Między szczytem Wildseespitz a schroniskiem Landhuterhütte znajduje się również krótkie zabezpieczone przejście, ale jest ono łatwe do pokonania.

WSKAZÓWKA OD AUTORA
Wspaniała okrężna trasa wzdłuż granicy między Austrią a Włochami z zapierającymi dech w piersiach widokami na dolinę Wipptal oraz Alpy Tuxertalskie i Zillertalskie.

Dojazd

  • Dojazd transportem publicznym

    Pociągiem do stacji Brennero/Brenner, a następnie pieszo do Brennersee i Venntal. Informacje na temat rozkładu jazdy można znaleźć na stronie www.vvt.at.

  • Parking

    Parking Brennersee

Inne trasy w okolicy

Newsletter Tyrolu

Góry wzywają? Tak jak nasz newsletter!

W naszym comiesięcznym biuletynie ujawniamy nasze najlepsze wskazówki dotyczące wakacji w Tyrolu.