Górskie place zabaw dla całej rodziny, © Thomas Klimm
Górskie place zabaw dla całej rodziny, © Thomas Klimm

Górskie place zabaw dla całej rodziny


Dzieci uwielbiają place zabaw, a najlepsze znajdują się na łonie natury. W Tyrolu kryją się niezwykłe górskie place zabaw dla całych rodzin.

Hafelekar


Nordkette, © Tirol Werbung

Najpierw spacer po starym mieście w Innsbrucku, a już 30 min później wysiadka na 1905 m n.p.m.? To żadna fikcja. Jadąc Nordkettebahn, można się w bardzo krótkim czasie znaleźć w wyższych partiach alpejskiego krajobrazu. To nie wszystko, na górze zaczyna się dopiero zabawa. Via ferrata ze szczytu Hafelekar, ogródek wspinaczkowy oraz sławny single trail downhillowy rozbudzają już fantazję. Szybowanie na „Flying Fox” prosto do restauracji Seegrube powiększa jeszcze bardziej apetyt na sportową adrenalinę. Miasto Innsbruck wygląda przy tym jak miniaturowa zabawka.

Zaczarowany świat Ellmiego


Ellmis Zauberwelt, © Ellmis Zauberwelt

Historię Ellmi można opowiedzieć w skrócie. Młody czarownik został przemieniony przez swojego mistrza w żabę. Aby powrócić do swojego ciała, musi rozwiązać zagadkę. Przy stacji górnej Hartkeiserbahn na 1555 m n.p.m. wkraczają najmłodsi w „Zaczarowany świat Ellmiego”. Znajduje się tam chatka rzeźbiarska, mini zoo, zamek do wspinaczki, szalony ogród oraz magiczny las. Na samym końcu zabawy możliwe jest, że dzieci pomogą Ellmiemiu wydostać się z ciała żaby.

Triassic Park


Waidring, © Tirol Werbung

Gdzie dzisiaj znajduje się góra o wysokości 1869 m n.p.m., miliony lat temu falowało w tym miejscu Morze Tetydy. Po jego zamknięciu z osadów powstały pasma górskie orogenezy alpejskiej. Idealne miejsce na Triassic Park, gdzie dzieci wcielają się w role paleontologów. Po wyjeździe gondolą na wysokość 1600 m n.p.m. najmłodsi uczą się, jak określać wiek skamieniałości, odkrywają koralowce podczas wędrówki po „Triassic Trail” oraz dowiadują się, skąd wzięła się nazwa epoki trias. Można wykopywać tu w piasku skamieniałości, rozłupywać kamienie oraz przeprawiać się tratwą po wodzie. Jest tu wszystko, czego potrzebują młodzi odkrywcy.

Jezioro Högalmsee


Högsee, © TVB Serfaus Fiss Ladis

Kąpielisko na szczycie? Dokładnie tego spodziewać się mogą goście, którzy wyjadą gondolą do Erlebnispark Hög na 1800  m n.p.m. Jezioro Högalmsee zamienia się zimą w zbiornik retencyjny ośrodka narciarskiego, latem zaś jest ulubionym celem rodzinnych wędrówek. Kto ma ochotę na odrobinę ruchu, może tu wypożyczyć rowerek wodny, kajak lub  deskę SUP. Najmłodsi mogą się bezpiecznie bawić w płytkiej wodzie, starsi znowu przy interaktywnych stacjach. Zaraz przy jeziorze startuje „ Schneisenfeger”- czyli rodzinny roller coaster. Na sam koniec na wygłodniałe żołądki czeka pole grillowe przy jeziorze lub schronisko „Seealm”.

Zirbenpark Hochzeiger


Zirbenpark Hochzeiger

Jeśli mowa o pachnącym, drewnianym „Królu Alp” to zawsze chodzi o sosnę limbę. Wyjeżdżając na szczyt Hochzeiger w dolinie Pitztal, natrafia się tutaj na najstarszy drzewostan sosny limby w Tyrolu. O tym, jak cenne jest to drewno, można dowiedzieć się podczas spaceru w Zirben Park. W trakcie wycieczki można wystrugać limbowe wióry do własnej poduszki, wziąć udział w quizie, sprawdzić swoją zręczność lub powspinać się na drewnianą wieżę. Największą zabawą na wieży dla dzieci jest 16-metrowa zjeżdżalnia. Wszystkie stacje do zabawy zbudowane są w większości z drzewa sosny limby.

Ahornboden


Ahornboden, © Tirol Werbung

W parku krajobrazowym Naturpark Karwendel, największym tego typu w Austrii, od 23 czerwca 2017 czynny będzie dla zwiedzających Spielschatz Eng- park zabaw otoczony kilkusetletnimi klonami. Tzw. Ahornboden już od 1972 roku znajduje się pod ścisłą ochroną jako pomnik przyrody. Na pomysł „Spielschatz” wpadli gospodarze tutejszych hali Engalm, pracownicy gminy Vomp oraz Agencja Turystyczna regionu Karwendel. Miejsce ma służyć dzieciom, które w zabawowy sposób przyswoją pracę na gospodarstwie oraz nauczą się pielęgnować dobra naturalne i kulturowe.

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.