Skitury w regionie Wipptal
Skitury w regionie Wipptal

Wipptal: dolina na południe od Innsbrucka

Z dala od masowej turystyki, kilkanaście kilometrów od Innsbrucka

Wiele osób przejeżdżając przez Tyrol w drodze na południe nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że między Innsbruckiem a włoską granicą Brenner znajduje się prawdziwy raj skiturowy. Dolina Wipptal roziąga się co prawda wzdłuż autostrady, ale jej prawdziwe klejnoty to 5 małych dolinek, które rozgałęziają się na wschód i zachód od głównej drogi. Wystarczy zboczyć z Brenner Bundesstraße w kierunku Navis, Schmirn, Vals, Gschnitz albo Obernberg, aber w kilka minut znaleźć się w samym sercu nieskalanej wyciągami ani przemysłem alpejskiej natury. Możliwości skiturowe w tych pięciu odnogach doliny Wipptal zrobią wrażenie zarówno na początkujących, jak i szukających trudnych technicznie podejść i wysokich szczytów zaawansowaych narciarzy turowych.

Navis, Schmirn i Vals

Wschodnie odnogi doliny to Navis, Schmirn i Vals, które należą do grupy Alp Zillertalskich. Łatwa, prawie zawsze bezpieczna droga na szczyt Vennspitze (800m przewyższenia) uchodzi za okoliczny klasyk. Podejście na legendarny Olperer, który narciarze znają od strony doliny Zilleral i lodowca Hintertux, możliwe jest od strony doliny Schmirn. Trasa jest jednak wymagająca kondycyjnie (ponad 2000m przewyższenia).

Gschnitz i Obernberg

Doliny Gschnitz i Obernberg, które należą do grupy Alp Stubajskich wyspecjalizowały się w turystyce skiturowej, dbając jednocześnie o zachowanie pierwotnego charakteru doliny.

Gdzie nocować?

Wioska St. Jodok jest punktem wypadowym do Schmirn i Vals. Od 2013r należy do elitarnego grona bzw. Bergsteigerdörfer czyli wiosek, które specjalizują się w tzw. turystyce ekolicznej. W przeciwieństwie do turystyki masowej nie ma tu wyciągów i znanej z narciarskich kurortów infrastruktury. Wioska St. Jodok oferuje za to mnóstwo możliwości uprawiania sportów zimowych w nienaruszonej alpejskiej przyrodzie, jak np. skituring czy wędrówki na rakietach śnieżnych. W wiosce kursują autobusy, które zabierają gości bezpośrednio do punktu startowego na najpiękniesze tury. Również pensjonaty i pokoje gościnne zwracają szczególną uwagę na potrzeby swoich gości – pożywne śniadanie, termos z gorącą herbatą czy pakiet lunchowy na całodzienną wyprawę są tutaj standardem.

Mapy tras i broszury informacyjne zamówić można przez stronę www.wipptal.at

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.