© TVB Pitztal
© TVB Pitztal

Skitury w Tyrolu

Prawdziwi miłośnicy górskiej przygody, poruszają się po górach na fokach. Zdobywanie szczytów i zjazdy w dziewiczym puchu to jedna z największych atrakcji w Tyrolu.

Uwaga! Skitury to olbrzymia odpowiedzialność i przede wszystkim niebezpieczeństwo lawinowe. Zanim wybierzemy się na skitury w otwartym terenie, należy koniecznie sprawdzić aktualne warunki pogodowe i śniegowe. Na stronie tyrolskiej komisji lawinowej znajdują się codziennie aktualizowane informacje. W drogę koniecznie należy zabrać ze sobą Pieps lub inny detektor lawinowy, sondę, łopatę i telefon komórkowy. W najlepszym wypadku również plecak wyposażony w system ABS. Bardzo ważne jest również dobre przygotowanie kondycyjne i odbycie szkolenia lawinowego. Jeśli nie jesteśmy pewni warunków śniegowych lub zagrożeń lawinowych, należy koniecznie skontaktować się np. telefonicznie z Lawinenwarndienst Tirol. W razie niepewnych warunków informacja lawinowa udzieli wskazówek dot. alternatywnej drogi.

Przydatne numery alarmowe:

112 - międzynarodowy numer alarmowy

140 - alpejski numer ratunkowy

144 - ratownictwo górskie

Dobrze przygotowani skiturowcy mogą spokojnie wybrać się na jedno- lub kilkudniowy tur z możliwością noclegu w schronisku. Początkujący skiturowcy lub osoby nieposiadające detektora lawinowego mogą podchodzić po stokach zjazdowych, przestrzegając jednak kilku zasad:

 1. Skiturowcy mogą korzystać ze stoków w ośrodkach narciarskich, jeśli nie jest to wyraźnie zabronione.

 2. Jeśli nie wyznaczono konkretnych stoków do podchodzenia, można poruszać się w całym ośrodku.

 3. Podchodzić można jedynie brzegiem stoku i jeden za drugim, aby umożliwić narciarzom bezkolizyjny zjazd.

 4. Przechodzenie na drugą stronę stoku powinno odbywać się w widocznym punkcie i przy najmniejszym natężeniu ruchu narciarzy, aby nie doprowadzić do kolizji.

 5. Wiele stacji narciarskich oferuje nocne skitury. Na wyznaczonych stokach ratraki wyjeżdżają wtedy dopiero po ustalonej godzinie. W ten sposób nie ma zagrożenia kolizji z urządzeniem przygotowującym stok. Uwaga! Podchodzenie po trasie po zamknięciu stacji narciarskiej (godz. 17:00) grozi kolizją z pracującym ratrakiem. Przygotowanie stoków często wymaga zakotwiczenia lin, które mogą stanowić poważne zagrożenie. Należy bezwględnie przestrzegać informacji dostępnych w stacjach narciarskich oraz trzymać się jedynie stoków udostępnionych przez ośrodek na czas nocnego turu.

 6. Zakaz zabierania psów na skitury po stokach w stacjach narciarskich.

 7. W wielu regionach w Tyrolu oferowane są bezpłatne wyprawy siturowe z przewodnikiem dla początkujących.

  Przydatne linki do planowania tras:

  www.skitourentirol.at Portal skiturowy. Mnóstwo propozycji wypraw turowych w Tyrolu z podziałem na lekkie, średnie i trudne oraz z podziałem na ilość metrów przewyższenia oraz czas podejścia (strona w jęz. niemieckim)

  Mapa Alpenverein z propozycjami kilkudniowych przejść w Alpach oraz kilkudniowych łatwych i trudnych wypraw skiturowych.

   

  Przykładowe trasy skiturowe dla początkujących w Tyrolu:

  • Zbocza góry Urgtaler Berge w regionie Serfaus Fiss Ladis
  • Skitur w Gerlosstein (2.166 m n.p.m.) do schroniska Arbiskogelhütte w dolinie Zillertal
  • W miejscowości St. Johann in Tirol wyprawa na Harschbichl. Podejście wzdłuż stoku i zjazd po stoku Jodelalm (możliwy również po zmaknięciu wyciągów)
  • W regionie Osttirol wyprawa na Gaishörndl (2615 m n.p.m.). Zimą niewielkie zagrożenie lawinowe i przepiękne widoki na sąsiednie Dolomity i do doliny Pustertal.

  Przykładowe trasy dla zaawansowanych:

  • Korzystając z wyciągów na lodowcu Pitztal, wspiąć się można na najwyższy szczyt Tyrolu – Wildspitze (3768 m n.p.m.). Idealny skitur od marca do maja.
  • W dolinie Sellraintal niedaleko Innsbrucka znajduje się kilka popularnych skiturów np. na szczyt Lampenspitze (2875 m n.p.m.). Na sześciu dużych tablicach wzdłuż drogi na szczyt znajdują się ćwiczenia, dzięki którym można przypomnieć sobie wiedzę zdobytą na kursie lawinowym.
  • Schronisko Lizumer Hütte w dolinie Wattental jest idealnym punktem wypadowym na skitury w tej części regionu.
  • Skitur na szczyt Rofanspitze (2259m n.p.m.). Przepiękne widoki na jezioro Achensee i ponad półtorakilometrowy zjazd w puchu do doliny. Podejście można skrócić korzystając z gondoli.
  • Tyrol Wschodni uchodzi za doskonały i dziewiczy region turowy. W dolinie Einettal popularnym celem turoym jest szczyt Hochgrabe (2951m n.p.m.). Wymagana dobra kondycja.

  Przykładowe tury kilkudniowe:

  • 4-dniowy skitur w Alpach Kitzbühelskich ze schroniska Steinberghaus do Neue Bambergerhütte.
  • 3-dniowy skitur w Tyrolu Wschodnim przez doliny Villgratental-Defereggental-Gsiesertal. Przepiękne podejścia i cudowne zjazdy. Po drodze możliwość zdobycia kilku szczytów i wizyta u sąsiadów w Południowym Tyrolu.
  • 5- lub 6-dniowy tur w Tyrolu Wschodnim dla bardzo mocnych kondycyjnie skiturowców. Trasa tzw. „Hoch Tirol” prowadzi m.in. na najwyższy wierzchołek Austrii – Großglockner (3798 m n.p.m.)

  Szczegółowe informacje dot. możliwości uprawiania skituringu uzyskać można w lokalnych biurach informacji turystycznej w całym Tyrolu!

  Skitury w Tyrolu

  Jak Ci się podobał ten artykuł?

  Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

  Do góry

  Newsletter

  Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.