© Tirol Werbung/Lisa Hörterer
© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Tyrolskie stroje ludowe - Trachten

Dirndl (sukienka) oraz Lederhosen (skórzane spodnie) są wizytowkami regionalnego ubioru. Stroje te mogą się różnić materiałem, wzronictwem i akcesoriami.

Uchodzą za symbol charakteru, tyrolskiej tradycji a do tego posiadają światową renomę. Tyrolskie stroje ludowe zachwycają wysokiej jakości materiałami, w szczególnosći lnem, filcem, skórą a także aktualnym wzornictwem. Miejskie i wiejskie wpływy łączą się ze sobą, tworząc modne trendy połączone z tradycją.

Lederhose – tyrolskie skórzane spodnie

Lederhose czyli skórzane spodnie występują jako krótkie spodnie przed kolano i długie spodnie wiązane za kolanem. Krótkie spodnie przed kolano noszono w dawnych czasach do pracy i na polowanie, a dłuższe spodnie jako strój galowy. Historia skórzanych spodni sięga XV-XVI wieku.

Do skórzanych spodni zakłada się specjalne szelki ze skóry, skarpety z owczej wełny i buty przypominające mokasyny wiązane z boku. Spodnie produkuje się z miękkiej skóry jelenia. Zdobione są różnorodnym haftem z przodu i po bokach. Do skórzanych spodni zakłada się białą koszulę lub koszulę w tradycyjną kratę.

Tyrolski Tracht: żywa kultura

Do najbardziej zagorzałych orędowników kultury strojów ludowych zalicza się Tiroler Landestrachtenverband, czyli zrzeszenie czuwające nad kultywowaniem tradycji strojów ludowych, do którego należy już ponad 10.000 członków. Tradycyjny tracht zakłada się na wyjątkowe okazje – regionalne festyny i śluby. Jest on też obowiązkowym strojem przy publicznych  występach lokalnych zespołów muzycznych oraz cywilnych kompanii obronnych, które mają w Tyrolu długa tradycję.  

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.