© Tirol Werbung / Bernhard Aichner
© Tirol Werbung / Bernhard Aichner

Tyrolskie rzemiosło artystyczne


Piękne, ręcznie wykonane i traktowane jako dobro luksusowe. Od ponad 500 lat w Tyrolu produkowane są znane na całym świecie wyroby które są świadectwem tyrolskiego rzemiosła artystycznego.

Piękne, ręcznie wykonane i traktowane jako dobro luksusowe. Od ponad 500 lat w Tyrolu produkowane są znane na całym świecie wyroby które są świadectwem tyrolskiego rzemiosła artystycznego.

Filc i skóra


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Czy to filcowe kapcie, kurtki czy skórzane spodnie - od setek lat te naturalne materiały kształtują regionalne stroje.

Filc i skóra były materiałami surowcowymi kultury odzieżowej krajów alpejskich. Wcześniej były one dostępne jedynie na miejscu i wyrabiane metodą chałupniczą lub przerabiane i ulepszane przez wędrownych rzemieślników. Od tamtych czasów nieco się jednak zmieniło. Sama produkcja i design rozwinęły się z postępem czasu. Dzisiaj te tradycyjne materiały nie poszły w zapomnienie a wręcz przeciwnie - przeżywają prawdziwy rozkwit. W połączeniu z nowoczesnym designem nadają nowy charakter produktom i miejscowej modzie.

Stara wiedza, nowoczesna technika i duża kreatywność

Popularne filcowe kapcie, kurtki czy tradycyjne skórzane spodnie są w dlaszym ciągu dostępne w wielu sklepach z tyrolską modą. Należą one do tradycyjnej, alpejskiej odzieży, która łączy funkcjonalność z estetyką.

Sztuka szkła


© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Piękne, kruche i przez długi czas traktowane jako dobro luksusowe. Od ponad 500 lat w Tyrolu produkowane są jedyne w swoim rodzaju oraz znane na całym świecie wyroby szklane.

Od setek lat w miejscowościach Rattenberg i Kramsach produkuje się szkło i wyroby szklane. Obok względnie przystępnych cenowo kieliszków do sznapsów czy kufli do piwa, produkuje się tu także najprzeróżniejsze szklane kreacje przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców.

Krystalicznie czyste szkło

Szklanki i kieliszki firmy Riedel, dzięki bardzo dobrej jakości, znane są na całym świecie. Firma Riedel Glas z siedzibą w Kufstein, oprócz doskonałych produktów, oferuje również możliwość przyjżenia się pracy hutników oraz samodzielnej próby wydmuchania szklanej kuli.: http://www.riedel.com/

Również w firmie Kisslinger Kristallglas w Rattenberg, każda pojedyńcza sztuka wytwarzana jest z pasją i dbałością o szczegóły. W siedzibie firmy w Tyrolu można wziąć udział w pokazie tradycyjnego rzemiosła artystycznego. Dmuchacze szkła w imponujący sposób prezentują stuletnie techniki wytwarzania szkła.: http://www.kisslinger-kristall.com/

Malarstwo na szkle

Podziwiając krystalicznie czyste szkło i jego doskonałe formy nie powinno się przeoczyć pełnych artyzmu malowideł na rozmaitych produktach. Są one cennym świadectwem tyrolskiego rzemiosła artystycznego.

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.