© Tirol Werbung / Bernhard Aichner
© Tirol Werbung / Bernhard Aichner

Tyrolskie rzemiosło artystyczne


Piękne, ręcznie wykonane i traktowane jako dobro luksusowe. Od ponad 500 lat w Tyrolu produkowane są znane na całym świecie wyroby które są świadectwem tyrolskiego rzemiosła artystycznego.

Piękne, ręcznie wykonane i traktowane jako dobro luksusowe. Od ponad 500 lat w Tyrolu produkowane są znane na całym świecie wyroby które są świadectwem tyrolskiego rzemiosła artystycznego.

Filc i skóra

© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Czy to filcowe kapcie, kurtki czy skórzane spodnie - od setek lat te naturalne materiały kształtują regionalne stroje.

Filc i skóra były materiałami surowcowymi kultury odzieżowej krajów alpejskich. Wcześniej były one dostępne jedynie na miejscu i wyrabiane metodą chałupniczą lub przerabiane i ulepszane przez wędrownych rzemieślników. Od tamtych czasów nieco się jednak zmieniło. Sama produkcja i design rozwinęły się z postępem czasu. Dzisiaj te tradycyjne materiały nie poszły w zapomnienie a wręcz przeciwnie - przeżywają prawdziwy rozkwit. W połączeniu z nowoczesnym designem nadają nowy charakter produktom i miejscowej modzie.

Stara wiedza, nowoczesna technika i duża kreatywność

Popularne filcowe kapcie, kurtki czy tradycyjne skórzane spodnie są w dlaszym ciągu dostępne w wielu sklepach z tyrolską modą. Należą one do tradycyjnej, alpejskiej odzieży, która łączy funkcjonalność z estetyką.

Sztuka szkła

© Tirol Werbung/Lisa Hörterer

Piękne, kruche i przez długi czas traktowane jako dobro luksusowe. Od ponad 500 lat w Tyrolu produkowane są jedyne w swoim rodzaju oraz znane na całym świecie wyroby szklane.

Od setek lat w miejscowościach Rattenberg i Kramsach produkuje się szkło i wyroby szklane. Obok względnie przystępnych cenowo kieliszków do sznapsów czy kufli do piwa, produkuje się tu także najprzeróżniejsze szklane kreacje przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców.

Krystalicznie czyste szkło

Szklanki i kieliszki firmy Riedel, dzięki bardzo dobrej jakości, znane są na całym świecie. Firma Riedel Glas z siedzibą w Kufstein, oprócz doskonałych produktów, oferuje również możliwość przyjżenia się pracy hutników oraz samodzielnej próby wydmuchania szklanej kuli.: http://www.riedel.com/

Również w firmie Kisslinger Kristallglas w Rattenberg, każda pojedyńcza sztuka wytwarzana jest z pasją i dbałością o szczegóły. W siedzibie firmy w Tyrolu można wziąć udział w pokazie tradycyjnego rzemiosła artystycznego. Dmuchacze szkła w imponujący sposób prezentują stuletnie techniki wytwarzania szkła.: http://www.kisslinger-kristall.com/

Malarstwo na szkle

Podziwiając krystalicznie czyste szkło i jego doskonałe formy nie powinno się przeoczyć pełnych artyzmu malowideł na rozmaitych produktach. Są one cennym świadectwem tyrolskiego rzemiosła artystycznego.

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.