Ogniska świętojańskie na Nordkette w Innsbrucku, © Tirol Werbung/Christian Wührer
Ogniska świętojańskie na Nordkette w Innsbrucku, © Tirol Werbung/Christian Wührer

Spektakularne ogniska w górach z okazji letniego przesilenia

Ogniska na alpejskich zboczach: kiedy najdłuższy dzień spotyka najkrótszą noc, wtedy Tyrolczycy na powitanie lata rozpalają w górach spektakularne ogniska.

Ogniska w górach, rozpalane w okresie letniego przesilenia w okolicy 21 czerwca, to średniowieczny zwyczaj, który ma w Tyrolu długą tradycję. Co roku liczne stowarzyszenia i grupy palaczy wybierają się wysoko w góry, aby tego wieczoru rozpalić na ich zboczach i szczytach łańcuchy światła i w ten sposób świętować najdłuższy dzień w roku. Chwilę po nastaniu zmroku rozpoczyna się ceremonia podpalania ognisk, łańcuchy światła rozświetlają góry, a pojedyncze ogniska przyjmują kształty malowanych ogniem symboli i motywów.

W wielu miejscach zamiast tzw. ognisk świętojańskich pali się ogień Serca Jezusowego. Ten zwyczaj zapoczątkowany został w 1796r, kiedy to Tyrol, po wygranej bitwie przeciw wojskom francuskim i bawarskim, zawierzony został Sercu Jezusowemu. Z tej okazji rozpalono wtedy symboliczne ogniska w górach.

Ogniska w górach, rozpalane w okresie letniego przesilenia w okolicy 21 czerwca, to średniowieczny zwyczaj, który ma w Tyrolu długą tradycję. Co roku…

Czytaj dalejpokaż mniej

To również może Cię zainteresować:

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.