© Tirol Werbung / Aichner Bernhard
© Tirol Werbung / Aichner Bernhard

Karnawał w Tyrolu

Historia obchodów karnawału w Tyrolu sięga niepamiętnych czasów. Miejscowa ludność utrzymuje różnorodne starożytne rytuały i zwyczaje, które tradycyjnie są częścią magicznego i niecierpliwie oczekiwanego spektaklu. Wszystkie pochody karnawałowe łączy wspólna opowieść o walce wiosny z zimą.

Nigdzie indziej na świecie nie można znaleźć tak wielu różnorodnych i głęboko zakorzenionych w tradycji zwyczajów karnawałowych co w Tyrolu. Karnawał jest tradycyjnie świętem końca zimy i nadejścia wiosny, a  parady symbolizują wyimaginowaną bitwę tych dwóch pór roku. Przetrwanie ludzi w surowym tyrolskim krajobrazie zależało kiedyś od naturalnego cyklu pór roku, od wiosny do zimy – od zasiewów do zbiorów. I to właśnie ten naturalny cud był celebrowany przez pierwsze parady, które narodziły się już w starożytności.

Wiosna to na ogół czas nadziei, a wiosenne festiwale i parady są zwykle radosnym świętem odradzającej się przyrody. Muzyka, śpiew, taniec, kwiaty, rozrywka i humor są zatem ważną częścią karnawałowych parad. Z natury rzeczy procesje obejmują misternie zdobione alegoryczne wozy z zabawnymi scenami nawiązującymi do lokalnych wydarzeń i starożytnych tradycji. Większość uczestników dosiada się bezpośrednio do tych wagonów, aby wznieść toast za karnawałowe postacie w maskach. W różnych miejscach Tyrolu odbywają się pochody karnawałowe. Poniżej kilka z najbardziej znanych.

Nigdzie indziej na świecie nie można znaleźć tak wielu różnorodnych i głęboko zakorzenionych w tradycji zwyczajów karnawałowych co w…

Czytaj dalejpokaż mniej

Parada Schemenlaufen w Imst

© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Około dziewięciuset mężczyzn tradycyjnie bierze udział w słynnej paradzie Schemenlaufen w Imst, która jest największą tego typu paradą w Tyrolu i jedną z najważniejszych w całych Alpach. Rzadkie spektakle poprzedzone są miesiącami wymagających przygotowań. Głównymi bohaterami parady są Roller i Scheller. Pierwsza postać symbolizuje wiosnę, młodzieńczą elegancję i siłę, druga z pomarszczoną maską i ośmioma ręcznie kutymi dzwoneczkami symbolizuje zimę. Oprócz nich w procesji pojawiają się groźne maski czarownic i niedźwiedzi. Parada Schemenlaufen, która w 2012 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odbywa się raz na cztery lata. Wcześniej co dwa lata w Imst odbywa się Buabefasnacht (Karnawał Chłopców), w którym bierze udział około 400 chłopców w wieku od 6 do 16 lat.

Najbliższe terminy:

  • 4 lutego 2024 - Główna parada Schemenlaufen
  • Bubenfasnacht: 2027r

Parada Schellerlaufen w Nassereith

© Fasnachtskomitee Nassereith

Również w wiosce Nassereith z okazji zbliżającego się końca zimy tradycyjnie odbywa się parada Schellerlaufen. Jej punktem kulminacyjnym jest zwykle walka niedźwiedzia (reprezentującego wiosnę) z wojownikiem (reprezentującym zimę). Oprócz centralnej pary w programie swoje miejsce mają np. zamiatacz i dzwonnik. Wszystkie postacie ubrane są w jedwabne szaty w stylu barokowym lub rokoko i przyjeżdżają na paradę pięknie udekorowanymi powozami. Schellerlaufen w Nassereith odbywa się raz na trzy lata i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najbliższy termin: 2 lutego 2025r

Parada Schleicherlaufen w Telfs

© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Co pięć lat w Telfs rozgorywa „gorączka karnawałowa”. Wielkim finałem wielomiesięcznych przygotowań jest parada, w której przez miasto przechodzi około 40 postaci zwanych „Schleicher”. Są to miejscowi mężczyźni noszący oryginalne, około metrowe kapelusze, które ważą nawet 8 kilogramów. Podobnie jak poprzednie dwie parady, Schleicherlaufen została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2010 roku.

Najbliższy termin: 2 lutego 2025

Parada w Innsbrucku i Hall

© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Innym tyrolskim karnawałem o bardzo długiej tradycji, który odbywa się głównie w okolicach Innsbrucku, jest parada „Muller und Matschgererwesen”. Pochód stopniowo przechodzi przez wsie Mühlau, Arzl, Rum, Thaur i Absam – często w przenikliwym zimni. Liczny tłum maskarady witany jest przez tysiące rozentuzjazmowych mieszkańców. Kostiumy uczestników reprezentują różne pory roku i są bardzo kolorowe. Klepnięcie w ramię przez jednego z bohaterów procesji (zwanych Muller lub Matschgern) oznacza szczęście i płodność.

Najbliższy termin: 4 lutego 2024r w Mils

Parada Blochziehen w Fiss

© Andreas Kirschner

Uroczystość „Blochziehen" we wsi Fiss należy do najbardziej oryginalnych w całym Tyrolu, a jej tradycja sięga średniowiecza. Podstawowym elementem świątecznej procesji jest 30-metrowa sosnowa kłoda, którą miejscowi w maskach ciągną przez całą wieś. Przeciąganie drzewa symbolizuje przekopywanie gleby, w którą zasiane zostanie wiosną zboże. Uroczystość trwa zwykle do późnego popołudnia i kończy się publiczną aukcją wysoko cenionego pnia sosny. Blochziehen odbywa się raz na cztery lata.

  • Najbliższy termin: 28 stycznia 2024r
  • Blochziehen: 2026r

Uroczystości Wampelerreiten w Axams

© Fasnachtsverein Axams

Wioska Axams niedaleko Innsbrucka słynie z niezwykłego festiwalu „Wampelerreiten”. Miejscowi młodzieńcy ubrani w białe koszule wypchane sianem maszerują po wiosce i wypatrują przeciwników. Tymi są tak zwani jeźdźcy, którzy podejmują wyzwanie i w pojedynku próbują ubrudzić brzuchaczom śnieżnobiałe koszule. Im czystsze pozostaną na końcu koszule, tym bardziej obfite będą zbiory. W sensie metaforycznym święto to ponownie symbolizuje walkę między zimą a wiosną. Wampelerreiten odbywa się co roku w Wielki Czwartek.

Najbliższy termin: 8 lutego 2024r

Parada Schellenschlagerinnen w Patsch

© © Tanja Reitmair

Co roku w Tłusty Czwartek w Patsch w dolinie Wipptal odbywa się kobieca parada Patscher Schellenschlagerinnen. Pochód, w którym udział biorą same kobiety, jest jednym z nielicznych wyjątków w zdominowanym przez mężczyzn tyrolskim karnawale. Od 2022 roku zwyczaj ten jest częścią Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Najbliższy termin: 8 lutego 2024r

To również może Cię zainteresować:

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.