„Wcześniej chciałam uprawiać jakiś zawód rzemieślniczy – być malarzem albo tapeciarzem. Ale wszyscy mi powtarzali: to nie jest praca dla dziewczyny, dlatego skończyłam szkołę gastronomiczno-cukierniczą. Ale nie zostałam w tym zawodzie. Zdobyłam inne wykształcenie jako specjalistka od kolei linowych. Teraz jestem maszynistką w Kolejach Linowych na lodowcu Stubai i jedyną kobietą w 40-osobowym zespole. Teraz ciasta piekę jedynie od czasu do czasu dla moich kolegów z pracy.

Pilnie obserwowałam, gdy u nas na lodowcu powstawała nowa kolej Eisgratbahn. To było coś niesamowitego: budowanie 3-linowej kolejki nie zdarza się przecież codziennie! Poza tym człowiek znacznie lepiej orientuje się potem w obsłudze kolejki, gdy od samego początku towarzyszy jej powstawaniu. Już w trakcie budowy uczyłam się, jak funkcjonuje sterowanie komputerowe i na co trzeba zwracać uwagę.

Teraz już nie mogę sobie wyobrazić, bym mogła robić w życiu coś innego. W tej pracy jesteś ciągle na świeżym powietrzu, masz do czynienia z wieloma ludźmi. Ale lubię też czasem dla odmiany odsunąć się od obsługi pasażerów i poodgarniać trochę śnieg: wtedy mam swoją chwilę spokoju“.

 

Eva-Maria-Schulze, Maszynistka na lodowcu Stubai

 

Eva-Maria Schulze dobrze pamięta pierwszy kurs nowej gondoli Eisgratbahn. Od tego czasu mieszkanka Doliny Stubai prawie codziennie dojeżdża do pracy tą najdłuższą w Alpach 3-linową koleją linową: na stacji pośredniej jako maszynistka dba o to, by narciarze bezpiecznie dostawali się na górę i wracali z powrotem do doliny.

 

Stubai Tyrol

Stubai to największy w Austrii lodowcowy teren narciarski. Dzięki wysokości bezwzględnej sięgającej 3.250 m n.p.m. jazda na nartach jest tu możliwa przez około 230 dni w roku. Ponadto w dolinie Stubai narciarze mają do dyspozycji jeszcze trzy inne małe, ale bardzo ciekawe stacje narciarskie. Ponieważ wiele tras oznaczonych jest jako łatwe dolina idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi.

 

www.stubai.at

 

© Tirol Werbung/Gregor Sailer
Do góry