Weite Ausblicke vom Muttakopf, © Sebastian Höhn
Weite Ausblicke vom Muttakopf, © Sebastian Höhn

Wędrówka na szczyt
Muttakopf – In der Keil – Kreuzjoch

Aż cztery szczyty czekają na zdobycie na pieszym szlaku, otaczającym południowe pasmo Samnaungruppe. Wędrówka ta prowadzi granią i oferuje fantastyczne widoki na wioskę Nauders i jezioro Reschensee na południu oraz na pasmo Silvretta na zachodzie. Punktem wyjściowym jest mała wioska Spiss w dolinie Samnauntal, położona na wysokości 1650 m n.p.m. Wioska ta jest jednocześnie najwyżej w Austrii położoną gminą! Szlak prowadzi najpierw na szczyt Muttakopf. Stąd dalej porośniętą trawą granią do Berg in der Keil, na szczyt Rotspitze i na koniec szczyt Kreuzjoch, którego wierzchołek sięga 2698 m n.p.m. i jest najwyższym na szlaku. Podejścia i zejścia są strome i wymagające, nie są jednak trudne technicznie. Wymagana jest dobra kondycja. W razie, gdyby schronisko Kobler Alm było zamknięte, należy wziąć ze sobą wystarczający zapas prowiantu. Na szlaku znajduje się tylko kilka źródeł wody.

otwórz interaktywną mapę

Punkt wyjściowy  

Oberspiss (Straße Mittelspiss 13)

Cel wycieczki

Muttakopf (2525 m n.p.m.), In der Keil (2679 m n.p.m.), Kreuzjoch (2698 m n.p.m.)

Punkt docelowy

Oberspiss (Straße Mittelspiss 13)

Łańcuch górski

Długość

17,3 km

Czas wędrówki

8 h

Cechy

  • Wędrówki dla osób niepełnosprawnych
  • Wędrówka do punktu wyjścia

Stopień trudności

średniotrudny (czerwony szlak górski)

Wysokość

2 689 m 1 680 m

Różnica wysokości w górę 1 270 m
Różnica wysokości w dół 1 270 m

Kondycja*

Umiejętności*

Najlepsza pora roku

Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze

Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru

* podane informacje są ogólne i służą jedynie jako wskazówka przy organizacji wyjazdu. Planując wyjazd prosimy wziąć pod uwagę kondycję fizyczną oraz aktualne warunki pogodowe.

Transport publiczny

  • Dostępne środkami komunikacji publicznej

Przystanek autubusu Spiss, Abzw. Dorf; Linia 212 (Pfunds – Spiss), inne możliwości połączeń autobusowych na linii Pfunds do Landeck lub do Nauders.

Parking

Oberspiss (niewiele miejsc parkingowych)

Schroniska na szlaku:

  • ​Kobler Alm
  • Gasthof Alpenrose, Spiss
  • Hotel-Restaurant Landhaus Paradies, Spiss

Do pobrania

Opis trasy

Wędrówka rozpoczyna się w Oberspiss (skrzynka pocztowa). Kierujemy się ulicą za domem Bergfeld na wschód. Utwardzona ulica zamieni się w drogę leśną, która serpentynami ciągnie się na szczyt Muttakopf. Chwilę przed granicą lasu, na wysokości ok 2100 m n.p.m. należy odbić na ścieżkę w lewo i kierować się nią dalej. Ponad granicą lasu rozciągają się malownicze hale a droga pnie się stromo do góry. Po ok. godzinie marszu (od granicy lasu) dochodzimy do pierwszego szczytu Muttakopf (2525 m n.p.m.). Stąd dalej granią w kierunku północno-wschodnim. Szlak nie zawsze jest łatwy do rozpoznania, ale droga jest łatwa do pokonania. Po ok. pół godziny marszu docieramy do drugiego szczytu – In der Keil (2679 m n.p.m.). Stąd rozciąga się widok na Nauders, jezioro Reschensee, dolinę Samnaun i pasmo Silvretta. Ze szczytu podążamy dalej w kierunku południowo-wschodnim aż do szczytu Rotspitze (2672 m n.p.m.) i dalej do szczytu Kreuzjoch (2698 m n.p.m.). Tu zaczyna się zejście, które prowadzi stromymi serpentynami na południe. Tuż poniżej granicy lasu znajduje się schronisko Kobler Alm. Stąd na zachód leśną drogą u stóp Valatscherkopf i Weiler Gstalden z powrotem do wioski Spiss.

Przyjazd

Jaką formę dojazdu Państwo preferują? Samochodem, samolotem, autobusem czy pociągiem?

Twój adres docelowy: Spiss

powered by Rome2Rio

Szukaj
Ilość osób

Szlaki piesze w tym regionie

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.