Stubai, © Stubaier Gletscher
Stubai, © Stubaier Gletscher

Dolina Stubai

Królestwem śniegu tytułuje się jedna z ulubionych dolin polskich narciarzy. Lodowiec oraz 2 mniejsze stacje gwarantują urozmaicony wypoczynek. Uwaga! Dzieci do lat 10 jeżdżą tu za darmo!

Stubai to największy lodowcowy teren narciarski w Austrii. Obejmuje nie jeden a aż pięć lodowców i sięga na wysokość 3.250 m n.p.m.

Ponad 30 oznakowanych tras narciarski to jak na lodowiec wynik robiący wrażenie. Liczne niepreparowane szlaki narciarskie i warianty freeride’owe wzbogacają ofertę dla miłośników szusowania off-piste. Śmigać na Stubaiu można już od połowy września a sezon zimowy kończy się zwykle dopiero na początku czerwca.

Ponieważ co trzecia trasa oznakowana jest jako łatwa, ośrodek upodobały sobie rodziny z dziećmi. Specjalnie dla najmłodszych adeptów narciarstwa przeznaczony jest Big Family Ski-Camp, obejmujący śnieżny plac zabaw, funslope i snowpark, a nawet dziecięcą restaurację. Tajniki techniki jazdy na nartach nauczają wykwalifikowani instruktorzy. Dodatkowym atutem są bezpłatne karnety dla dzieci do 10 roku życia.

Bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści, lubiący spore dawki adrenaliny, nie ominą najbardziej stromej trasy zjazdowej w ośrodku – czarnej 22 Downhill – o nachyleniu sięgającym aż 60 procent. Łowcy kilometrów chętnie wybiorą natomiast najdłuższą trasę w ośrodku o długości 10 km, która przebiega spod szczytu Wildspitz na wysokości 3.210 m n.p.m. aż do dolnej stacji Eisgrat – 1500 m przewyższenia. W dolnym odcinku zjazd ten przebiega kultową trasą „Wilde Grubn“ wytyczoną w dziewiczym, cichym terenie z dala od zgiełku całego ośrodka. Freestylerzy i snowboardziści czas spędzają natomiast najchętniej na jednym z największych i najbardziej znanych snowparków w Alpach austriackich Moreboards Zoo.

Za transport narciarzy z doliny na lodowiec odpowiada nowa, odporna na podmuchy wiatru gondola 3S-Eisgratbahn. Ta najdłuższa kolej linowa w Alpach (4,7 km długości i ponad 1200 m przewyższenia) wyposażona jest 48 ultranowoczesnych kabin zaprojekowanych przez włoskich designerów ze słynnego biura projektowego Pininfarina. Koszt jednej tylko gondolki to prawie milion złotych!

Smakoszy zapraszają wykwintne restauracje. Schaufelspitz, najwyżej położona restauracja w Alpach (3000 m n.p.m.), serwująca potrawy przygotowywane z lokalnych produktów, wyróżniona została przez przewodnik Gault Millau. Natomiast restauracja Eisgrat czaruje koneserów kuchni kulinarnymi pokazami i makaronami domowej roboty.

Plan tras, hotele i apartamenty, aktualne ceny skipassów oraz zniżki dla dzieci znajdziecie tutaj: www.stubai.at

Stacje narciarskie w dolinie Stubai

pokaż więcej +
Jedna z najnowocześniejszych gondoli w Austrii. Podróż do górnej stacji zajmuje jedynie 11 minut., © Andre Schoenherr
3S Bahn na lodowcu Stubai

Jedna z najnowocześniejszych gondoli w Austrii. Podróż do górnej stacji zajmuje jedynie 11 minut.więcej informacji
Ulubiona miejscówka snowboardzistów i miłośników freeski., © Andre Schoenherr
Snowpark na lodowcu Stubai

Ulubiona miejscówka snowboardzistów i miłośników freeski.więcej informacji
Ukryta w głębi lodowca Stubai jaskinia lodowa, która znajduje się w pobliżu górnej stacji Eisgrat jest już otwarta i pozwala zwiedzającym zajrzeć do fascynującego świata śniegu i lodu., © Andre Schoenherr
Icegrotte Lodowiec Stubai

Ukryta w głębi lodowca Stubai jaskinia lodowa, która znajduje się w pobliżu górnej stacji Eisgrat jest już otwarta i pozwala zwiedzającym zajrzeć do fascynującego świata śniegu i lodu.więcej informacji
Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.

Live Chat
Live Chat