Ötztal, © Tirol Werbung
Ötztal, © Tirol Werbung

Dolina Ötztal

Lodowiec, najwyżej położona wioska narciarska i rodzinna stacja Oetz a od tego roku również wspólny karnet na stacje Sölden i Obergurgl/Hochgurgl.

Ponad 300 kilometrów tras narciarskich, 80 kolei linowych i wyciągów w 5 ośrodkach narciarskich połączonych ze sobą jednym wspólnym karnetem – to najważniejsze powody, dla których dolina Ötztal uchodzi za prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych.

Ötztal ciągnie się na długości 65 km – spory kawał gór, jeśli wziąć pod uwagę, że najdłuższa dolina w polskich Tatrach ma 13 km a główna grań Tatr Wysokich 25 km. Idealne warunki znajdą tu dla siebie zarówno doświadczeni narciarze czy snowboardziści, jak i ci, którzy na śniegu stawiają dopiero pierwsze kroki. Koniec doliny przy granicy z Włochami to kraina trzytysięczników. Wielkim atutem leżących tu ośrodków narciarskich Sölden i Obergurgl-Hochgurgl jest 100-procentowa gwarancja śniegu i zapierająca dech w piersiach panorama około 250 szczytów o wysokości przekraczającej 3.000 m n.p.m. Jednym z nich jest licząca 3.768 m n.p.m. Wildspitze, najwyższy punkt Tyrolu.

Sölden to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych na świecie stacji narciarskich w Alpach i niekwestionowana stolica apres-ski. Tańce w butach narciarskich na drewnianych stołach zaczynają się tu już koło 16.00 i trwają do późnej nocy. Dzięki dwóm wielkim lodowcom połączonym ze sobą 165-metrowym tunelem wydrążonym w skale sezon narciarski w Sölden startuje już w połowie września i kończy się dopiero z początkiem maja. Tradycyjnie już od lat to właśnie tu w październiku na stokach lodowca Rettenbach najlepsi zawodnicy z wszystkich kontynentów rywalizują w inauguracyjnych zawodach Alpejskiego Pucharu Świata. Sölden jako jedyny ośrodek narciarskich w Austrii umożliwia narciarzom szusowanie aż z trzech szczytów wyższych niż 3.000 m n.p.m. Z najwyższego punku stacji - Schwarze Schneide (3.340 m n.p.m.) -prowadzi do doliny trasa o długości 15 km i przewyższeniu sięgającym 2km! Uroki Sölden docenił sam James Bond. Kręcone były tu zdjęcia do kolejnej części jego przygód.

Narciarze preferujący więcej spokoju częściej decydują się na narty w sąsiedniej stacji Obergurgl-Hochgurgl. To jedna z najwyżej położonych miejscowości w Austrii, która dzięki swemu korzystnemu usytuowaniu pod względem warunków śniegowych zalicza się do najlepszych alpejskich ośrodków położonych poza obszarami lodowcowymi. Natomiast tajną miejscówką miłośników narciarstwa skiturowego jest skryta na końcu doliny malutka wioska Vent.

Z kolei rodzice z dziećmi najchętniej wybierają na zimowy urlop rodzinne ośrodki narciarskie leżące u ujścia doliny. Największym z nich jest Hochoetz dysponujące aż trzema kids parkami. Choć tutaj wszystko koncentruje się wokół potrzeb najmłodszych adeptów narciarstwa, bardziej zaawansowani narciarze także nie będą się tu nudzić. Czeka na nich funpark i wymagające trasy, jak zjazd do Ochsengarten, stok z pomiarem czasu i oznakowane szlaki narciarskie w głębokim śniegu. Trasy położone są na północnych zboczach, dzięki czemu na świetne warunki narciarskie można liczyć tu aż do kwietnia.

Oficjalna strona doliny: www.oetztal.com

Stacje narciarskie w dolinie Ötztal

Górna stacja nowej gondoli Gaislachkogel oraz restauracja ICE Q - miejsce akcji Jamesa Bonda "Spectre", © TVB Sölden
Sölden

Górna stacja nowej gondoli Gaislachkogel oraz restauracja ICE Q - miejsce akcji Jamesa Bonda "Spectre"więcej informacji
Słynny bar Top Mountain Star w ośrodku Obergurgl-Hochgurgl, © TVB Ötztal
Obergurgl Hochgurgl

Słynny bar Top Mountain Star w ośrodku Obergurgl-Hochgurglwięcej informacji
Electric Mountain Festival - cykl zimowych imprez ze światowej sławy DJami., © TVB Ötztal
Sölden

Electric Mountain Festival - cykl zimowych imprez ze światowej sławy DJami.więcej informacji
Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.

Live Chat
Live Chat