© Tirol Werbung/Bernhard Aichner
© Tirol Werbung/Bernhard Aichner

Pochody karnawałowe


W lutym 2013 roku w położonej w Trolu wiosce Nassereith odbył się tradycyjny pochód karnawałowy zwany "Nassereither Schellerlaufen". Pochód ten odbywa się co 3 lata od 1947r. Przygotowanie strojów i elementów dekoracji zajmuje kilka miesięcy a w pracę nad pochodem angażuje się cała wieś.

Pochód karnawałowy w Nassereith "Nassereither Schellerlaufen"

Pierwsze pisemne wzmianki na temat pochodu “Schellerlaufen” znaleziono w notatkach z procesu z Pfunds „Pfundser Schemenprozeß“, który miał miejsce w 1775 r. Jest w nich mowa o tym, że pochód Nassereither Schellerlaufen jak również wszystkie inne pochody przeprowadzane do tej pory w górnym Tyrolu mają być generalnie zakazane. Niestety źródło nie informuje czym spowodowany był zakaz, jak wyglądały pochody i jak wyglądały stroje aktorów.

Pochód karnawałowy o długoletniej tradycji

Szczegółowe opisy można znaleźć dopiero w dokumentach pochodzących z początku XX w., bazujących częściowo na regionalnych przypowieściach. Podobnie jak w pochodzie z Imst, także i tutaj centralną rolę odgrywają postacie znane pod nazwą Roller i Scheller. Aktorzy przebrani są wedle tradycji w regionalne stroje, a ich ruchy są ściśle określone. Postacie symbolizują walkę młodości ze starością, biedy z bogactwem oraz przemijanie czasu.
Miejsce specjalne w korowodzie zarezerwowane jest dla aktorów przebranych w niedźwiedzie skóry. Na wiejskim ryneczku wytyczany jest w śniegu ring, na którym odbywa się inscenizacja bitwy niedźwiedzi z myśliwymi. Według tradycji walka ta ma symbolizować zmagania wiosny z zimą.

Dodatkowe figury w pochodzie

W pochodzie Nassereither Schellerlaufen ważną rolę odgrywają dodatkowe figury, występujące wspólnie tylko w tym jednym przedstawieniu, rzadko powielane w innych regionalnych pochodach. Mowa o takich postaciach jak: Kehrer (szlachcic), Ruaßler (psotnik), Engel- und Mohrenspritzer (biała i czarna dama), Hexen (wiedźmy), Sackner (krzykacz), Karrner (wędrowny kupiec) oraz Paarle (regionalne pary). Jak w każdym tyrolskim pochodzie, na końcu korowodu jadą kolorowo przystrojone wozy. Dobrowolny lub wymuszony przejazd jednym z nich sprawia, że prawie każdy widz w oka mgnieniu może zostać aktorem widowiska. Właśnie ten fakt jest celem organizatorów spektaklu, gdyż pochód obwieszcza koniec karnawału i zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy.

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.