© Tirol Werbung/Laurin Moser
© Tirol Werbung/Laurin Moser

Jarmark świąteczny na starówce w Innsbrucku


Pierwsze jarmarki świąteczne w Innsbrucku odbywały się już w XVII w. W owym czasie zwano je “Thomasmarkt” i przeprowadzano w dniu 21. grudnia.

Historia jarmarków świątecznych w Tyrolu

Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyły się jarmarki mikołajkowe. Odbywały się one w latach1657 r. – 1861 r. na miejskim rynku (Stadtplatz), a w okresie od 1861 r. Do 1926 r. na głównej ulicy Maria-Theresien-Strasse. W drugiej połowie XX w. doskonałym miejscem do organizacji jarmarku, zabaw mikołajkowych, sprzedaży drzewek świątecznych stał się miejski rynek (Marktplatz), znajdujący się wcześniej terenie obecnej “Markthalle”.
Przed około 40 laty kilku kupców i rzemieślników ze starówki postanowiło zorganizować pierwszy jarmark uliczny w sercu starego miasta. Początki były stosunkowo trudne, gdyż właściciele straganów musieli wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy miejskie. W niedzielę przed południem ze względu na odbywające się w wielu kościołach msze święte handel był zabroniony. Jednak z czasem dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz przygotowaniu coraz to ciekawszego programu ramowego, jarmark świąteczny na ulicach starego miasta stolicy Tyrolu, stał się wielce cenioną tradycją.

Jarmarki świąteczne dziś

W dzisiejszych czasach na ulicach starówki wystawia się ponad 60 straganów. Wzrok odwiedzających przykuwa szeroka oferta regionalnych przedmiotów o najwyższej jakości, prezentowana w pomysłowy sposób. Z jarmarkiem nierozłącznie związane jest wielkie, wspaniale przystrojone drzewko świąteczne, stojące zawsze przed kamienicą ze złotym dachem (Goldene Dachl). Adwentowy nastrój zapewnia muzyka i występy regionalnych zespołów. Tradycją jarmarku jest również codzienny występ trębaczy na staromiejskiej wieży o godz. 17:30. W tej bajkowej atmosferze spacer z dziećmi kolorowymi uliczkami starego miasta należy do niezapomnianych atrakcji.

Inne jarmarki świąteczne w Tyrolu

Duże jarmarki świąteczne odbywają się co roku również w innych tyrolskich miasteczkach, jak np. tradycyjny jarmark adwentowy w Rattenberg czy jarmarki świąteczne w miasteczkach Hall, Kufstein, Mayrhofen (dolina Zillertal), Lienz (region Osttirol) czy Imst.

Do góry
Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.