© Kunstraum Innsbruck
© Kunstraum Innsbruck

Kultura

Koncerty zagranicznych i miejscowych artystów, imprezy tanecze, wystawy sztuki dawnej i nowoczesnej w licznych muzeach w Tyrolu.

Najlepszym przykładem połączenia tradycji i nowoczesności w tyrolskiej kulturze jest chociażby położony tuż przy niemiecko-tyrolskiej granicy Erl. W Erl – niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Kufstein – funkcjonują dwie niesamowite sale teatralno-operowe. W pierwszej z nich –Passionsspielhaus – co 6 lat odbywają się  spektakle misterium męki Pańskiej. W grudniu 2012, tuż obok Passionsspielhaus otwarto niezwykle futurystyczny budynek Tiroler Festspiele Erl. W zaprojektowanej przez Delugan Meissl Associated Architects sali odbyła się już pierwsza edycja „Festiwalu Zimowego“ (Winterfestival). Z kolei w lipcu, w ramach Tiroler Festspiele Erl, posłuchać można np. oper Giuseppe Verdiego czy symfonii Ludwiga van Beethovena.


Sztuka w muzeum, muzea pełne sztuki

Na przykładzie Erl można zaobserwować, jakie są mocne strony tyrolskiej kultury – organizacja wspaniałych festiwali oraz budowa i przygotowanie nowoczesnej infrastruktury koncertowej. Wizerunek Tyrolu w równym stopniu kształtują zarówno nowoczesna architektura, jak i pełne przepychu zabytki. Najsłynniejsze z nich to symbole Innsbrucku - odrestaurowany przed kilku latyzamek cesarski Hofburg, kościół dworski Hofkirche ze stojącymi wewnątrz renesansowymi posągami naturalnych rozmiarów i Złoty Dach (Goldenes Dachl). Kolejnymi przykładami interesującego dziedzictwa kulturowego są zamek Tratzberg w Schwaz, klasztor cystersów w Stams, czy mennica w Hall wraz ze swoją charakterystyczną wieżą.

Będąc w Tyrolu warto również odwiedzić górujący nad Innsbruckiem renesansowy zamek Ambras z jego dostojną „Salą Hiszpańską“, wspaniałą zbrojownią oraz niezwykłą kunstkamerą. Niedaleko słynnej, zaprojektowanej przez Zahę Hadid, skoczni narciarskiej Bergisel znajduje się również muzeum Tirol Panorama. Od 2011 roku można oglądać tu pochodzący z XIX wieku ogromny panoramiczny obraz przedstawiający jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Tyrolu – trzecią bitwę pod Bergisel, w której tyrolscy powstańcy starli się w 1809 roku z armią napoleońską. Podczas pobytu w Innsbrucku zajrzeć można również do innych tyrolskich muzeów – Ferdinandeum, Zeughaus (zbrojowni) i Tyrolskiego Muzeum Sztuki Ludowej (Tiroler Volkskunstmuseum).Odwiedzając tyrolską stolicę warto również zobaczyć niezwykłe przykłady pereł współczesnej architektury – dolną stacja kolejki Hingerburgbahn Zahy Hadid, BTV Stadtforum Heinza Tesara i zaprojektowany przez LAAC Architekten Landhausplatz.


Do regionalnych muzeów posiadających interesujące zbiory należą Muzeum w Imst (Museum im Ballhaus in Imst), twierdza w Kufstein (Festung Kufstein) i udostępniające od grudnia 2011 największą stałą wystawę obrazów i grafik Alfonsa Walda Muzeum Kitzbühel oraz Zamek Bruck(Schloss Bruck) w Lienz, dysponujący najokazalszym zbiorem dzieł Albina Egger-Lienza. Sztukę współczesną i architekturę można podziwiać m.in. w Galerii w Pałacu Taxis (Galerie im Taxispalais) oraz w „aut. architektur und tirol“ w Innsbrucku. Bogatą ofertę tyrolskich muzeów uzupełniają etnograficzne Muzeum Narodów (Museum der Völker) w Schwaz, które po przebudowie zostanie otwarte wiosną 2013 oraz „Kryształowy Świat Swarovskiego“ (Swarovski Kristallwelten) w Wattens.
 

Od renesansu do XXI stulecia

„Kryształowy Świat Swarovskiego“ (Swarovski Kristallwelten) jest organizatorem festiwalu muzyki kameralnej Kammermusikfestival Musik im Riesen. Odbywający się w maju w Wattens i Innsbrucku festiwal  obchodził w 2013r swoje dziesiąte urodziny. Kammermusikfestival Musik im Riesen słynie z niezwykłej intensywności koncertów oraz wysokiego poziomu artystycznego. Festiwalowy rok w Tyrolu zainauguruje jednak Tyrolski Festiwal Wielkanocny (Osterfestival Tirol). Hasłem przewodnim imprezy jest sformułowanie „zdecydowanie.ja“ („massiv.ich“) – wszystkie koncerty, spektakle taneczne oraz fora dyskusyjne będą poświęcone tematyce indywidualizmu i wspólnoty. Odbywające się w czerwcu Międzynarodowe Lato Taneczne (Internationale Tanzsommer) podejmuje z kolei zagadnienie sztuki ruchu. Kolejną propozycją jest  seria koncertów tradycyjnej austriackiej muzyki napisanej na instrumenty dęte (Innsbrucker Promenadenkonzerten), których posłuchać można w lipcu w Innsbrucku. Od lipca do sierpnia stolica Tyrolu zmieni się w światowe centrum muzyki renesansowej i barokowej. Mottem Innsbrucker Festwochen der Alten Musik(Festiwal muzyki dawnej w Innsbrucku) oraz Ambraser Schlosskonzerte (Koncerty na Zamku Ambras), w ramach których zaprezentowane zostaną opery Wolfganga Amadeusza Mozarta i Giulio Cacciniego będzie „przełom“. Organizatorzy Ambraser Schlosskonzerte świętowali w 2013r 50. edycję festiwalu.

Miłośnikom sztuki ulicznej i małych form teatralnych polecamy natomiast Festiwal Olala w Lienz oraz Festiwal Snów (Festival der Träume) w Innsbrucku. Podczas Olala stare miasto w Lienz, ku uciesze dzieci i dorosłych, co roku wypełnia się maszerującymi klaunami, akrobatami i wesołymi muzykantami. Odbywający się pod hasłem „Hucznego kongresu łapaczy snów“, Festiwal Snów zamieni natomiast Congress Innsbruck (centrum kongresowe w Innsbrucku) w pstrokaty bajkowy krajobraz.

Nie tylko teatr, ale i kino letnie szczyci się w Tyrolu długą tradycją. Miłośnicy srebrnego ekranu mogą oglądać filmy w ramach kina open air w innsbruckiej zbrojowni (Innsbrucker Zeughaus) oraz w kinie Lunaplexx w Oberndorft.

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz otrzymać od nas odpowiedź? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.

Do góry

Newsletter

Prenumerata darmowego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje z Tyrolu – Serca Alp.